16 Ekim olaylarında iki melek de öldü

Posted: October 16, 2018 at 1:49 pm

Kerkük/ Muhammed (9 yaş) ve Avin( 8 yaş), 16 Ekim 2017 olaylarında silah mermisiyle öldürüldüler.

Kerkük-KirkukNow

Sirwan Şamil, 16 Ekim gecesinde o gecedeki olayarda yaralanan vatandaların hastaeye getirlildiğinde, hastanede kendi eşini figan içinde gördüğünü söylüyor. O zaman Sirwan acı bir olayın yaşandığını anladı. Meğer iki çocuğunu kaybetmişti.

O gün şehir karmaşıktı. Irak güçlerinin ilerlemesiyle birlikte Peşmerge güçleri şehirden çekiliyordu. Binlerce vatandaş Kürdistan bölgesine doğru kaçıyordu. Birçok gönüllü savaşçı da sokaklarda doşaıyordu.

Sirwan’ın eşi ve çocukları bir komşusunun arabasıyla daha güvenli bir yere gitmek istedi. Ama yol ortasında arabasına ateş açılıyor. Orada Sirwan’ın bir kızı hayatını kaybediyor bir oğlu da ağır yaralanıyor.

Kerkük, 18-10-2017, Muhammed Sirwan Azadi hastanesinde ölmeden birgün önce merminin etkisiyle hayatını kaybediyor.

Sirwan, ”Kerkük Genel Hastaniesinde yaralıları kabul ediyorduk. Orada eşimi ağlarayak gördüm. Orada ne olup bittiğini öğrendim,” dedi.

Üç çocuk babası olan Sirwan, 8 yaşındaki Evin adındakı kızı orada hayatını kaybediyor. 9 yaşındaki oğlu Muhammed ise orada ağır yaralnıyor. Hastaneye götürüldükten 3 gün sonra o da hayatını kaybetti.

Şuana kadar 16 Ekim’de yaşanan can kayıplar ile iglili detaylı veriler yoktur.

Sirwan’ın evi, Kürdistan mahallesinde bulunuyor. Çaışmaların merekzi olan K1 askeri üssü yakınlarından bulunuyor. O kentten iki kilometre uzaklaştıktan sonra onlara ateş açıldı.

Hüseyn, Sirwan’ın komşusu ve Sirwan’ın ailesini götüren şöför. Hüseyn, ”Çatışmalar başladığında tüm komşular mahalleyi terketti. İki şehit çocuğun babasıyla görüştüm ve isterse onun çocuklarını da kendi ailem ile birlkte götüreceimi söyledim. O da razı oldu,” dedi.

Kerkük / 19-11-2017/ Sirwan Şamil iki çocuğu Muhammed ve Avin’in mezarı başında. Fotoğraf: KirkukNow

Hüseyn, ”Arafa mahallesine ulaştığımızda arka camdan birkaç kurşun girdi. Evin hemen orada hayatını kaybetti. Acilen Şoriş Hastanesine götürdüm. Muhammed henüz ölmemişti. Oradan ambulansla Kerkük hastanesine götürüldü,” dedi.

16 Ekim olayları sırasında yapılan insan hakları ihallerin soruşturlması için Irak ve Kürdistan hükümetlerinden açıklamalar yapılmış ama henüz bu çabaların nasıl yapıldığını ve nereye ulaştığı belli değildir.

Kerkük, Muhammed ve Avin küçük kardeşleriyle birlikte, fotoğraf çocukların ailesinden alındı.

Kerkük polisinden bir kaynak, iki çocuğun ölümüyle ilgilii ”Çocukların babası şikayette bulunmuştur. dosyası için gereken işlemler yapılacaktır,” dedi.

Belen Galip, Sirwan’ın kuzeni, o gün trafik nedeniyle ancak bikrça saat sonra Evin’nin cesedini alablldiğini söyledi. Ailesi akşam saatlerinde Evin’i toprağa veriyor.

Sirwan ve akrabaları Kerkük’te kalıp dışarıya gitmedi. İki çocuğun taziyesini Şörice’de yaptı.

Sirwan, işbaşına gitmeden en son çocuklarına ”kendinize iyi bakın” demişti ama onlardan babasına kalan sadece iki mezar oldu.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16113

Photo Gallery

258 views
Print This Post Print This Post