Irak Hükümeti Sincar kitle mezarlarını yakında açmaya başlayacak

Posted: November 1, 2018 at 8:08 pm

2-12-2017, Sincar-Yezidi topluluğunun üyeleri toplu mezarın ortasında sevdiklerinin kimliklerini tespit etmelerine yardımcı olabilecek ipuçları arıyorlar, Fotoğraf: Haşdi Şa'abi medyası

Ammar Aziz- Naynawa

Irak hükümeti tarafından atanan adli bir ekip, DAEŞ terör örgütü tarafından katledilen ve Naynawa eyaletinde toplu mezarlara gömülen binlerce Ezidilerin kalıntılarını tespit etmelerine yardımcı olacak kayıp Ezidilerin akrabalarının verilerini ve kan örneklerini toplamanın tam ortasında bulunuyor.

Ekip, 4 Eylül 2018’de Yezidi kasabası Sincar’a vardıktan kısa bir süre sonra görev için çalışıyor.

Sincar’ın bölge komiseri Fahad Hamid, KirkukNow’a, takımın “toplu mezarları ortaya çıkarmak için son hazırlıklarını” yaptığını söyledi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) Vakıf ve Din İşleri Bakanlığı’ndaki Ezidi işleri genel müdürlüğünün son istatistiklerine göre Şingal ve çevresinde 69 toplu mezar bulunmuştur.

Fahad Hamid, Irak’ın adli tıp ekibinin Kasım ayı başlarında Hardan bölgesindeki ilk toplu mezarın, Irak hükümeti ve Ninawa yönetim yetkililerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler temsilcilerinin katıldığı bir törenle ortaya çıkacağını belirtti.

15-10-2018, Naynawa-Ezidi aileleri, Telafer’de sevdiklerinin kalıntılarını içeren toplu mezarlar ortaya çıkarıyor, Fotoğraf: KirkukNow

Kurbanların akrabaları, hem Irak hükümeti hem de (KBY) kazı sürecini yürütmekte olan yavaş tempolu yaklaşımı eleştiriyor.

15 Ekim’de, 17 Yezidiler’in kalıntılarını içeren bir toplu mezar, süreci yürütmek üzere görevlendirilen özel komitenin izni olmadan Tela’fer kasabasındaki mağdurların yakınları tarafından ele geçirildi.

Musul’un 120 km batısında bulunan Sincar, 3 Ağustos 2014’te şehrin kontrolünü ele geçirdikten sonra DAEŞ militanları tarafından işlenen çok sayıda vahşete sahne oldu.

İlçe Kasım 2015’te tekrar ele geçirildi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16196

Photo Gallery

125 views
Print This Post Print This Post