Tuz ilçesinin merkezinde gençlik ve spor forumunda bir patlama kurbanı

Posted: November 4, 2018 at 12:11 am

Salahaddin 3 Kasım 2018, Tuzhurmatu ilçesinin merkezinde meydana gelen patlamadan sonra dumanın yüksekliğini gösteren bir manzara.

KirkukNow-Salahaddin

Irak’ın Kurtuluşuna Yönelik Halk Cephesi sözcüsü Ali el-Hüseyni, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, patlamanın ilçe merkezindeki bir gençlik ve spor forumu yakınlarında patlama meydana geldiğini, bir güvenlik kaynağının da patlamanın silahlı bir fraksiyona ait bir ekipman yığını olduğunu doğruladığını söyledi.

Huseyni KirkukNow ile yaptığı röportajda, “Patlama, ilçenin merkezindeki Gençlik ve Spor Forumu yakınındaki Tuzhurmatu’yu sarstı patlamanın doğasının henüz bilinmediğini” kaydetti.

El-Huseyni, “adli hastanenin bir çok kurbanların olmasına neden olduğunu” ekledi.

Tuzhurmatu bölgesi, Salahalddin ilinde yer almakta olup, federal hükümet ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve bölge sakinleri arasında üç milliyetin, Kürt, Arap ve Türkmenlerin bir karışımı olarak yer almaktadır.

Öte yandan, bir güvenlik kaynağı, “patlama, gençlik forumu ve ilçe alanındaki polis teşkilatındaki sporlar arasında Haşdi el-Şabi’ye ait bir donanım yığınıydı” dedi.

Bu arada, Tuz ilçesinin Tuğgeneral Hüseyin Ali’nin polis karakolunun müdürü (KirkukNow) ile yaptığı bir röportajda, “Gençlik ve Spor Forumu’nda meydana gelen patlama, ilçede Haşdi el-Şabi kitlesine ait büyük bir patlamaydı” dedi.

O, “patlamanın ilk sonucunun yaralı olan 15 kişi olduğunu ve ilçe hastanesine ulaştığını” da sözlerine ekledi.

Yüzlerce ailenin Kürdistan bölgesinin kentlerine kaçtığı ve bir kısmı geri dönmediği için, federal güçlerin 16 Ekim 2017’de Tuzhurmatu bölgesinde yeniden yayılması dikkat çekti.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16203

Photo Gallery

76 views
Print This Post Print This Post