Telafer Türkmenleri, yeni hükümet kuruluşunda Türkmen bir temsilci talep ediyorlar

Posted: November 4, 2018 at 3:41 pm

Telafer 2009'un Naynawa ilçesi, şehrin ortasındaki parkur, arkeolojik kaleden fotoğraf çekildi.

Cafer Telaferli-Naynawa

Türkmen çoğunluğu olan Telafer, temsilcilerden yoksun olan yeni hükümet oluşumunda adil olmalarını talep etti; ancak Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin ardından Irak’ın toplam nüfusunun yaklaşık %9’unu temsil ediyor.

24-25 Ekim 2018 Çarşamba günü, Adil Abdul-Mahdi yeni hükümetin yeni başbakanı olarak yemin ederek, milletvekillerinin oylarının çoğuna güvenini verdikten sonra 14 bakanın katılımını sağladı. Savunma, Adalet, Planlama, Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma, Eğitim, Göç ve Yerinden Olmuş Kişiler, ve Kültür.

Naynawan’ın merkezine bağlı Musul kentinin kuzeybatısındaki Telafer bölgesi, düzinelerce ailesini öldüren Deaş örgütünün kontrolü altında yaklaşık üç yıldır, ilçenin denetiminin ilk saatlerinden itibaren kaçırılmasının ardından 1300 kişinin kaderi hala bilinmemektedir çocuklar ve kadınlarda dahil olmak üzere.

Naynawa vilayetinin milletvekili, Liyal Muhammed Ali, kabine kabilesinde Türkmen figürünün yokluğunu “açık bir marjinalleşme ve Türkmenlerin dışlanmasında federal hükümette bir rol var.”

KirkukNow’a verdiği röportajda Başbakan Adil Abdul-Mehdi, “bu talepleri yeniden gözden geçirme gereği” çağrısında bulundu ve parlamentoda “ulus-devlete gerçek katılımı sağlamak için Irak’ın en büyük üçüncü bileşenini desteklemeye” çağırdı.

31 Temmuz 2017’de, Başbakan Haydar el-Abadi Irak kuvvetlerinin Telafer ve alt bölgelerini kontrol edeceğini ve Naynawa eyaletinin tamamını devlet kontrolünden geri alacağını duyurdu.

Milletvekili Halil el-Mawla, “Türkmen şehirleri, özellikle de Tal Afar, Kamarlı, Tuz, Taza, Bashir ve Kerkük, terörist operasyonlar ve zalimlerin kurtuluş savaşları sırasında ve Ba’as rejimiyle mücadelede binlerce kurban sağladılar” dedi.

KirkukNow’la yaptığı bir röportajda El-Mawla, ” Türkmenlerin erteleme ve kasıtlı olarak marjinalleşmesi ve birbirini izleyen hükümetlerden dışlandığını” söyledi.

El-Mawla “Hükümetler, Abdül Mahdi Hükümeti’nde Türkmenlerin temsiliyetinin vaat edilmesiyle vaat edildiğini ama iradenin varlığından şaşkınlığa düştüğümüze, Irak’ın birliğini korumak ve savunmak için Türkmen halkını cezalandırmaya çalışmakla şaşırıyoruz” dedi.

Ve taleplerini yerine getirme yollarında “marjinalleşmemizi protesto etmek için mevcut tüm barışçıl yolların, sessizlik çağının ve teslimiyetin kabul edilmesinin çağını takip etmemize” ve “bugünden sonra kabul etmeyeceğime” işaret etti.

Türkmen bloğu başkanı Milletvekili Erşet Salihi, “Türkmen sokağında ulusal ve seçim haklarını güvence altına alan meşru bir tatbikat için hazır” uyarısında bulundu.

26 Ekim 2018 Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, bir dizi parlamenter Türkmen ile birlikte, “Yeşil Alanın önünde açık bir oturma ve çadır kurma ve taleplerin karşılanmasına yönelik direniş” ile tehdit etti.

Salihi, “Türkmenlerin, Abdül Mehdi hükümetinde bir bakanlığı devretme hakkı ve cumhuriyetin cumhurbaşkanı yardımcısı pozisyonunu talep etmesini” istedi.

Yaklaşık 450 kişiye ev sahipliği yapan Telafer, şehrin merkezine, üçünün de Musul’un kuzeyine ve Türkmen milliyetçiliğinin tüm sakinlerine yayılmışken, Araplar ve Kürtler bazı bölgelere ve köylere yayılmışlardır.

2003’ten sonra, Telaferli Türkmenler Irak’taki siyasi sahneye büründü, bazıları bakanlıklar ve bakanlık dışı oluşumu devraldı, bazıları da ardı ardına parlamento koltukları aldı.

İbrahim el-Caferi hükümetinin 2005 yılında, İnşaat ve o Mühendisi Casim Muhammed Cafer farz Türkmen payının Konut Bakanlığı, Nuri el Maliki, ilk hükümette, 2006-2010 Türkmenler de Hac kazandı diye Casım Muhammed Cafer üstlendi Gençlik ve Spor, Bakanlığı kazandı Umre ve Şeyh Muhammed Taki el-Mawla (Telafer’den) tarafından başbakan Faruk Abdullah’da bir danışmanla birlikte yürütülen iki ardışık döngü. Turhan Müftü aldı ikinci Maliki hükümeti, 2010-2014 yılında İzzeddin Haberleşme Bakanlığı ve Parlamento İşleri Devlet Bakanlığı dönemler için, devlet (Telafer) ve Tarım Bakanlığı, hem de spor ve gençlik Casim Muhammed Cafer devraldı.

Haydar Abadi hükümeti, 2014-2018 döneminde Türkmen bileşeninin temsil edilmesi, ancak daha sonra iptal edilen İnsan Hakları Bakanlığı’ndan çıktı.

Meclis düzeyinde, Muhammed Taki el-Mevla, Muhammed Emin Osman ve İman Salman (hepsi Telafer’den) Ulusal Meclis üyelerine seçildi, Telafer’in temsilcileri olarak Mawla ve İzzedin , Nebil Harbo, Nehle Hababi ve Hasan Wahab seçildi.

Genel Müdürlükler kökenlerini Telafer’den terk etti.

Naynawa’deki yerel yönetim seviyesinde, Mühendis Nureddin Kabalan (Türkmen Cephesi’nden) il meclisi başkan yardımcılığına, konseyi de bir üyeye, diğeri ise mecliste bir sandalye kazanmış, il genel meclisinin bir önceki oturumu da Telafer’den bir temsilci kattı.

Genel müdürler seviyesinde gözlemciler, eyaletin genel müdürlüklerinin, eğitim ve sağlıktan sonra Telafer’den kökenlerini, daha önceki dönemlerde Telafer’den gelen Türkmenler tarafından terkedildiğini ve eski Vali Esil Nuceyfi’nin milletvekillerinden birinin Telafer’den olduğunu söyledi.

Dokuzuncu İl Meclisi 9 Eylül 2017’de, Telafer’in “Naynava Ulusal Günü” tarafından tam olarak Naynawan’ın restorasyonu yıldönümünü anlatan bir felaket bölgesi olarak oy kullandı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16207

Photo Gallery

99 views
Print This Post Print This Post