Terörle Mücadele Dairesi, Kerkük’ün kuzeybatısındaki 25 “Deaş”ın öldürüldüğünü duyurdu

Posted: November 5, 2018 at 12:13 am

14 Ekim 2018, Özel Harekat Komutanı II / Terörle Mücadele Servisi, bir basın toplantısı sırasında Binbaşı Maan Al-Saadi, Fotoğraf: Ahmed Kasım

KirkukNow

Kerkük’teki ikinci terörle mücadele özel operasyonunun komutanı, Pazar günü Baş Ma’an el-Saadi, 25 Deaş’ın öldürüldüğünü açıkladı.

1 Kasım 2018 Perşembe günü, federal bir polis teşkilatı olan Kerkük’ün genel merkezi, terörist şüphelinin tutuklandığını ve eyaletteki yedi köy ve bölgede bir baskın ve arama operasyonu için patlayıcı madde ve katkı maddelerinin ele geçirilmesini açıkladı.

Saadi, “İstihbarat, bir hafta önce Dibs’in yükseklikleri yakınında çağrılan bir terör dengesinin yok edilmesine ve Uluslararası Hava Kuvvetleri tarafından doğrudan hava saldırısı ile altıdan fazla teröristin öldürülmesine yol açtı” dedi.

Kerkük vilayetinin kuzeybatısındaki Dibs ilçesinin, Kürtler, Araplar ve Türkmenlerin bir karışımının yaşadığı ilçe ve çevre köylerin merkezinde, Deaş’ın saldırısına zaman zaman maruz kalmıştır.

El-Saadi, “terörle mücadelenin kahramanlarının istihbarat bilgilerine göre yapılan bir güvenlik operasyonunun, uluslararası koalisyonun hava saldırısı ve 19 teröristin öldürülmesi ve 500 metrelik bir tünel yıkımının uygulanmasına yol açtığını” da sözlerine ekledi.

“Teröristlerin arasına dahil edildi ve kurtarılan bölgelere ve Kerkük kentinin merkezine saldırılar planlamışlar.”

Dibs ilçesinin elektrik üretmek için bir benzin istasyonu ve iki petrol alanının (Bay Hasan Kuzey ve Güney) varlığı ve meyve bahçelerinin yoğunluğunun ve Zab nehrinin içinden geçtiği bir turizm alanı olduğu belirtilmelidir.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16210

Photo Gallery

109 views
Print This Post Print This Post