Kerkük aktivistleri karar verme görevlerinde kadın temsilciliği çağrısında bulundu

Posted: November 5, 2018 at 4:43 pm

Bağdat- Başbakan Adil Abdul-Mehdi, mecliste güven oyu kazandıktan sonra kabinesinin 14 üyesiyle birlikte, Ekim 2018, Fotoğraf: Irak Parlamentosu Medyası

Karwan Salihi-Kerkük

Kerkük’ün farklı bileşenlerinden gelen kadınlar, yeni Irak kabinesinin kadın bakanlarla birlikte sunulmasından sonra hoşnutsuzluğunu dile getirdiler.

Göreve kadar yeterli sayıda nitelikli kadın adayın olduğuna inanıyorlar, karar verme sürecinde kadınların erkeklerden daha az olmadıkları konusunda ısrar ediyorlar.

Irak’ın yeni kabinesine kadınların dahil edilmesi konusu, geçen hafta Kerkük’te yapılan ulusal uzlaşma üzerine düzenlenen özel bir konferansta tartışılan başlıca konulardan biriydi.

Iraklı Türkmenlerin insani yardım derneği başkanı Elham Turmli, konferansa katılan ve Irak kabinesinde kadınların bulunmadığına dair yorumda bulunan KirkukNow’e, “kadınların üst düzey hükümet görevlerinde %20 oranında temsil edileceğine söz verdiler; Şimdiye kadar yeni kabine için seçilen 14 bakan arasında hiç kadın bulunmadı ” dedi.

Kadınların sadece federal hükümetin seviyesinde kararsız kaldıklarını değil, aynı zamanda Kerkük’ü bu adaletsizliğe bir örnek olarak göstererek, eyalet yönetiminde sahip oldukları az sayıda temsilciden hayal kırıklığına uğradıklarını da belirtti.

Bir önceki dönemde 20 bakanlıktan sadece iki kadın Başbakan Haydar Abadi’nin masasına oturdu.

Bir Kürt aktivist ve kadın hakları savunucusu Sazan örgütünün başkanı Runak Ali, “Kadınlar, Bakanlar Kurulu’nun %20’si kadın tarafından yönetilmek zorunda kalsa da, Adil Abdul-Mehdi’nin kabinesinde temsil edilmedikleri için büyük hayal kırıklığına uğramış hissediyorlar” diyor.

“Kadınlar görevlerini yerine getirmede başarılı olduklarını kanıtladılar, buna rağmen siyasi partiler bu gerçeği sürekli olarak göz ardı ediyor” diye ekledi.

Bu arada, Arap kadın hakları savunucusu Muntaha Abdul-Sattar ve Beyaz Bulut örgütünün annelik ve çocukluktan sorumlu direktörü siyasi partileri eleştirerek, “kadın adayların seçmen desteğini kazanmak için seçim kampanyalarında kullanıldığını, ancak kazanan adayların seçimler bittikten kısa bir süre sonra yok sayılıyor ” dedi.

Geçtiğimiz ay Irak parlamentosu yeni kabinede 14 aday’a oy verdi, kadın adayı dahil olmadan.

Irak’taki BM, yeni Irak kabinesinin oluşturulmasında hayal kırıklığını dile getirdi.

“Can Kubis, Irak’ın yeni Bakanlar Konseyi’nin kısmi oluşumunu memnuniyetle karşıladığını belirtti, ancak BM’nin Irak’taki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu’nun (UNAMI) yaptığı açıklamaya göre, şimdiye kadar duyurulan bakanlar arasında kadın temsilinin yokluğuna dair derin endişeler dile getirdi.

Kadınlar şimdi, karar verme görevlerindeki rollerinin büyük bir saygıyla karşılanacağını umarak, kalan yedi bakanlık görevine adayların açıklanmasını bekliyorlar.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16214

Photo Gallery

107 views
Print This Post Print This Post