Tuzhurmatu Kürt okulları öğretmenleri okulu boykot ediyorlar

Posted: November 5, 2018 at 11:07 pm

Salahaddin, Şubat 2017 Tuzhurmatu'da Hızlı Hareket Güçleri kuruldu. Fotoğraf: HHG medyası

Leyla Ahmed- Salahaddin

Pazartesi günü Salahaddin vilayeti Duz Khurmatu’da bulunan Kürt okulunun öğretmenleri, geçtiğimiz ay maalesef bilinmeyen silahlı kişiler tarafından çalınan maaşlarını alamazlarsa eğer grevlerini sürdürme tehdidinde bulundular.

Ftwa Okulunda bir öğretmen olan Muhammed Halit, Kerkük’te okulun tüm personelinin imza topladığını ve maaşları ödenene kadar toplu halde boykot kurmaya karar verdiğini söyledi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni (KBY) ve Irak federal hükümetini sorun hakkında bilgilendirdiklerini belirtti.

“KBY, federal hükümetin bu konuda bir şey yapamadığı sırada bizim isteğimize cevap vermedi çünkü maaşlarımız KBY’nin bordrosunda.”

Ayrıca, Tuzhurmatu’daki bazı din adamlarının öğretmenler için bağış toplama amaçlı yeni bir girişime de atıfta bulunmuşlar, ancak tüm konu Kürdistan Öğretmenler Birliği tarafından reddedilmiştir.

Federal hükümet, maaşları KBY’nin bordrosunda olduğu için öğretmenleri telafi edemiyor.

Fetva Okulu’nda müdür yardımcısı olan Salar Ali Muhammed, okulun boykotu ilk ilan ettiğini ve diğer okulların da onlara katılmaya karar verdiğini belirtti.

Bu arada Tuzhurmatu’daki Kürtçe Eğitim Müdürü Tarık Ahmed, “KBY eğitim bakanlığı çalınan aylık maaşları yeniden tahsis etmeye hazır değil ama bunu telafi etmek için elinden geleni yapacağını söylüyor” dedi.

İki seçeneğinin olduğunu da ekledi: KBY ya öğretmenleri telafi etmeli ya da bağış toplamak için bir kampanya başlatılmalı.

9 Ekim 2018’de Bilinmeyen silahlı adamlar, Tuzhurmatu’ya transfer edilmeden önce toplam 100 milyon Irak dinarı çaldılar. Para, Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından şehirdeki bir dizi Kürt okulunun öğretmenlerine dağıtılmak üzere gönderildi.

Kürt okul öğretmenlerinin Bağdat ve Erbil’in tartıştığı bölgelerdeki maaşları, KBY tarafından sağlanıyor.

Saddam Hüseyin rejiminin çöküşüne kadar bu bölgelerde Kürtçe eğitim yasaklandı.

Tuzhurmatu, Kerkük’ün 88 km güneyinde bulunan Kürtler, Araplar ve Türkmenlerin yaşadığı Salahaddin vilayetinde tartışmalı bir bölgedir.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16220

Photo Gallery

100 views
Print This Post Print This Post