UNAMI: Irak’ta Deaş’ın geride bıraktığı 200’den fazla toplu mezar

Posted: November 6, 2018 at 9:08 pm

Naynawa- Musul'da bir kitle mezar bulundu, Şubat 2018, fotoğraf: Amy Christian / Oxfam

KirkukNow

Irak’taki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMI), 6 Kasım Salı günü yayınlanan bir raporda, DAEŞ terörist grubunun 2014 ile 2017 arasında terör grubu tarafından tutulan Irak’ın kuzey ve batı bölgelerinde 200’den fazla toplu mezar bıraktığını belirtti.

Raporda, “BM Irak ve BM İnsan Hakları Dairesi Yardım Heyeti, Naynawa, Kerkük, Salahaddin ve Anbar valiliklerinde 202 toplu mezarlık alanının varlığını belgeledi.”

Ancak rapor, “gelecek aylarda daha fazla toplu mezarın açığa çıkarılabileceği” konusunda uyardı.

Haziran 2014 ile Aralık 2017 arasında, IŞİD, Irak’ın geniş bölgelerini ele geçirdi ve “uluslararası insan hakları ve insanlık hukuku sistematik ihlalleri – savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve olası soykırım anlamına gelebilecek eylemler – yaygın şiddet ve şiddet kampanyaları” başlattı.

BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Yán Kubiš, “Raporumuzda belgelenen toplu mezar yerleri, insan kaybını, derin acılarını ve şok edici zulmü tırmandırmanın bir kanıtıdır” dedi.

Bu arada BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, “IŞİD’in Irak’taki korkunç suçlarının manşetlerden ayrıldığını, ancak kurbanların ailelerinin travmalarına maruz kaldığını, binlerce kadının, erkeğin ve çocuğun hala hesaba katılmadığını” belirtti.

Kubis, raporun Irak Hükümeti’ni, bu toplu mezarları koruma ve kazı çalışmalarında Irak’ın Toplu Mezarlar Müdürlüğü ve uluslararası ortaklarının çalışmaları aracılığıyla desteklemeyi amaçladığını söyledi.

Rapor ayrıca, uluslararası topluma, özellikle toplu mezarlar direktörlüğünün güçlendirilmesine yardımcı olarak, ailelere insan kalıntılarının tahliyesi, toplanması, taşınması, depolanması ve iadesi ile ilgili çabalara kaynak ve teknik destek sağlamaya çağırıyor.

IŞİD, 2014 yılında Irak’ta büyük grupların kontrolünü gerçekleştirdi ve bu sırada terör örgütü kitlesel katliam, adam kaçırma ve kadınların köleleştirilmesi gibi çok sayıda suç işledi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16224

Photo Gallery

99 views
Print This Post Print This Post