Sincar’daki yönetim kurulu ilçeye ilişkin çeşitli kararlar veriyor

Posted: November 7, 2018 at 11:42 am

Naynawa, 6 Kasım 2018, İbrahim Hadida olarak bilinen Yezidi bir şahıs Sincar Dağı'nda son ifadeyi okuyor, fotoğraf: İbrahim el-Ezidi

KirkukNow-Naynawa

Salı günü, Sincar bölgesinde (Almuslim’in batısındaki) kendi kendini yöneten demokrasi konseyi, Yezidi Evi Anlaşması ve ilçede öz-yönetim için beş karar verdi.

(KirkukNow) basını bildirisinde, “Bu akşam, Sincar kabilesinin ve liderlerinin yanı sıra Sincarda’daki tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen önemli bir toplantı, Demokratik Özerk Yönetim Konseyi’nin bir davetinden sonra gerçekleşti” dedi.

“Toplantıda, Sincar ilçesinin yönetimi ve Ezidi topluluğunun ihtiyaçları ile ilgili sorunların çözülmesi amaçlandı. Bu toplantıdaki gözlemciler, Ezidi Evinin saflarının düzenlenmesi ve aralarında tam uyumun sağlanması yönünde önemli bir adım attı” ifadesi yer aldı.

Yüce Yezidi Konseyi 5 Kasım 2018 Pazartesi günü yaptığı duyuruda, yerel hükümetin “girişimleri”ni, eski Sincar ilçesinin yeniden yönetimi olan Naynawa eyaletine iade etmeyi reddederken, geri dönüş sırasında Yezidiler ile aralarındaki sorunları uyardı.

O, Irak federal hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti, Sinjar’da kendi kendini yöneten demokrasi konseyinin, Sincar’da kurulan yönetimden saygıyla yaklaşması ve Erbil ile Bağdat arasındaki çelişkileri kurban etmemesi çağrısında bulundu.

Yezidilerle Sincar topluluğunun yönetim biçimleri arasındaki uzlaşmanın en önemli konu olduğu ve 5 önemli kararla sonuçlanan toplantının pek çok konu olduğunu belirtti:

  1. Toplantıda, Şangal yönetiminin mevcut olanlardan oluşacağına ve kapının bizimle birlikte olmayan herkese açık olacağına karar verdik.
  2. Shangal’ı gelip Sincar’ı yönetmek için kimseyi kabul etmeyeceğiz.
  3. Sincar Konseyi’nin gelişini tam olarak reddediyoruz ve her karar Sincar halkının iradesine geri dönülmez.
  4. Irak hükümeti Sincar’ın mevcut durumundan sorumludur.Bu nedenle hükümetten Sincar’daki insanların durumunu iyileştirmek için neler yapması gerektiğini soruyoruz.
  5. Sincar’ın Bağdat ile Erbil arasındaki farklılıklar ve çelişkilerin kurbanı olduğunu kabul etmiyoruz, Yezidi halkının onur ve onuruna saygı duyulmalı.

Naynawa vilayetinin batısındaki Sinjar ilçesi, Ağustos 2014’te Deaş tarafından kontrol edildi ve Kasım 2015’te Peşmerge güçleri tarafından yeniden kuruldu.

Yezidiler, Hıristiyanlar, Kakayiler ve Türkmenlerle birlikte, Sinjar ilçesinin (Musul’un 120 km batısında) kontrolünü ele geçirdikten sonra Deaş tarafından cinayet, aile ve göç kampanyalarına tabi tutuldular.

Sincar ilçesi, Musul şehrinin 120 km batısında yer almaktadır ve idari olarak Nineveh vilayetini takip etmektedir ve 2017 Ekim ayından bu yana federal hükümetin güvenlik güçleri ilçenin güvenlik dosyasını ve Peşmerge güçlerinin çekilmesinden sonra almıştır.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16227

Photo Gallery

111 views
Print This Post Print This Post