“Tek dileğim adımı yazabilmektir”
Mendeli yaşlılar öğrenmek için zamana karşı yarışıyorlar

Posted: November 7, 2018 at 1:20 pm

Diyala - Mendeli'de bir okur yazarlık eradikasyon sınıfı, 2018 Foto: Haydar Mandalawi

KirkukNow-Diyala

“Ölmeden önce tek dileğim, ismimi yazabilmektir” dedi. 60 yaşında bir adam ve 10 yaşındayken okulu bırakan Abu Subhi, şimdi okuma yazma bilmeyen bir eradikasyon merkezinde derslere devam ediyor. Diyala’nın Mendeli’nin alt bölgesinde.

Alçakgönüllü bir sınıfta, çoğunluğu yaşlı insanlar olan düzinelerce öğrenci, onları okuma ve yazma temel ilkeleriyle tanıştırmak için öğretmenlerini beklemek üzere toplanmışlardır.

Açıkçası, bu öğrencilerin çoğunluğu daha yüksek sertifikalar elde etmeyi beklemez; Onların nihai hedefi, Irak’taki istikrarsızlık ve uzun yıllar süren çatışmalar nedeniyle kaybettikleri şeyleri nasıl okuyup yazacaklarını ve telafi etmeyi öğrenmektir.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Iraklı eğitim bakanlığı, okuma yazma bilimiliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan önemli bir program başlattı.

Diyala vilayetinde bir dizi okur yazarlık eradikasyon merkezi açıldı ve her yaştan çok sayıda katılımcı oldu.

Abu Mariam bu tecrübeyi sevinçle ifade etti. “Bu, katıldığım ikinci ders. İlkinde nasıl okuyup yazacağımı öğrendim ama şimdi becerilerimi daha da geliştirmek istiyorum ”diye açıkladı (KirkukNow) ajansına.

Diyala- okuma yazma öğrencilerine okuryazarlık sınıflarına devam eden yaşlı öğrenciler, 2018 Fotoğraf: Haydar Mandalawi

Etnik açıdan karmaşık bir kasaba olan Mendeli, İran sınırına yakın bir yerde bulunuyor.

8 yıl süren Irak-İran savaşı bölgeyi tüm düzeylerde ciddi biçimde etkiledi, sakinlerini evlerinden kaçmaya zorladı ve sonunda çoğu eğitimden mahrum edildi.

Diyala il meclisi eğitim komitesi başkan yardımcısı Najat Ta’ii (KirkukNow)’e “Diyala sakinleri arasında okuma yazma bilmeme oranlarının çok yüksek olduğunu” ilan etti.

Zor yaşam koşullarını ve rahatsız edici okuryazarlık oranlarının uzun yıllar süren çatışmalarını suçladı.

59 yaşındaki Muhammad Hüseyni, 30 yıldan fazla bir süredir hükümet departmanında hizmet vermektedir. “Okuma yazma bilmiyor olsaydım hayatım çok farklı olurdu” diyor.

Yine de, engellerin üstesinden gelmek ve zamana karşı yarışı kazanmak için kararlıdır.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16233

Photo Gallery

119 views
Print This Post Print This Post