Savaşın kalıcı mirası
Patlamamış mühimmat hala Telafer’de yaşayanlar için ciddi bir tehdit oluşturuyor

Posted: November 7, 2018 at 9:42 pm

Naynawa-Telafer'de büyük yıkımı gösteren bir resim, 2017 Foto: Telaferli Cafer

Cafer Telaferli- Naynawa

Ali ve Hüseyin 20’li yaşlarında iki yakın arkadaştı. Kamu çöplük alanlarından topladıkları hurda metalleri, ailelerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için satıyorlardı.

Birkaç gün önce, Musul’un batısındaki Talafa’r’da terkedilmiş bir araba satıcısına yakın bir yerde bir bomba patladıktan sonra ölüm köşede gizleniyordu.

1 Kasım 2018’de meydana gelen olay türünün ilk örneği değil.

Ninawa- Ali ve Hüseyin, Telafer’de iki arkadaş savaş kurbanı.

Eylemcilere ve medya çalışanlarına göre, 30 Ağustos 2017’de terör örgütü tekrar ele geçirildiği için IŞİD tarafından bırakılan patlamamış mühimmat patlamasıyla ilgili olaylardan dolayı kadın ve çocuk da dahil olmak üzere toplam 62 kişi hayatını kaybetti.

Telafer, ağırlıklı olarak Türkmen ve Arapların yaşadığı Naynawa’nın en büyük bölgesidir.

(KirkukNow)’a konuşan Naynawa eyalet meclisi başkan yardımcısı Nuraddin kaplan, “Telafer’de sivillere, özellikle de çocuklara yönelik ciddi tehditler oluşturan savaş dönemi kalıntılarını ortadan kaldırmak için hızlı bir eylem” için sağlık ve çevre bakanlığı çağrısında bulundu.

Bu arada, Telafer’in bölge komiseri Abdul-Abbas, ilgili bölümleri “yerinden edilmiş aileleri geri dönmeye teşvik etmek için gerekli olduğunu” söyleyen patlamamış mühimmattan temizlemek için ilgili bölümleri teşvik ettiklerini yeniden doğruladı.

Abbas ayrıca, misyona ulaşma yeteneklerini kolaylaştırmaya söz vererek, sürece katkıda bulunmak için uluslararası mayın temizleme kurumlarına çağrıda bulundu.

Naynawa- DAEŞ militanları tarafından kullanılan gizli bir tünel, 2017 Fotoğraf: Cafer Telaferli

Musul’un (Naynawa’nın başkenti) kuzeybatısındaki çok etnik bir bölge olan Telafer, 3 yıldır DEAŞ militan grubu tarafından tutuldu.

Grup düzinelerce sivil öldürdü ve kaderi hala bilinmeyen kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere yaklaşık 1.300 kişiyi kaçırdı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16237

Photo Gallery

145 views
Print This Post Print This Post