Aram Kadir, “Ulusal İttifak”ın liderliğinde Barham Salih’in yerine geçti

Posted: November 9, 2018 at 9:10 pm

Erbil 9 Kasım 2018, Adalet ve Demokrasi Partisi için İttifak'ın adını "Ulusal İttifak" a değiştirme yönünde oy verdi

KirkukNow

Kurucusunun ayrılışı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne dönüşünün ardından Irak Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın görevine başlamış olan Adalet ve Demokrasi İttifakı saflarını yeniden örgütlemekte ve Erbil’de partinin ismini değiştirmek ve yeni bir Cumhurbaşkanı seçmek için toplanmaktadır.

“Ulusal İttifak”, Kürdistan Bölgesi’nin başkenti olan Erbil ilçesinde 9 Kasım 2018 Cuma günü yapılan toplantıda 350 üyenin oy kullandığı yeni isim.

Toplantı partinin siyasi çalışmalarını devam ettirmek ve evraklarını düzenlemek ve partinin bir lideri olan Muhammed Rauf’un isminin değişimini resmen ilan eden tüm alanlardaki geleceğin pusulasını belirlemek amacıyla yapıldı.

Erbil 9 Kasım 2018, Adalet ve Demokrasi Partisi için İttifak’ın adını “Ulusal İttifak” a değiştirme yönünde oy verdi

Toplantıdan sonra parti liderliği adaylığı açıldı ve kurucu üye Aram Kadir, Barham Saleh’in halefi olarak 315 oydan 244 oy aldı.

Aralık 2017’de Barham Salih liderliğindeki Adalet ve Demokrasi İttifakının kurulmasını ilan etti ve Mayıs ayında iki parlamento seçimlerini kazandı.

Eylül ayında Kürdistan Yurtseverler Birliği genel sekreter yardımcısı olan Barham Salih, oluşturduğu siyasi oluşumun onaylanmasından iki gün sonra Ulusal Birliğin resmen çekilmesini bildiren Birlik siyasi bürosuna bir mektup gönderdi. “Demokrasi Adalet İttifakı” adına.

Salih, 19-8-2018 tarihinde Adalet ve Demokrasi İttifakı başkanlığından çekildiğini açıkladı ve Kürdistan Yurtsever Birliği saflarına döndü ve daha sonra cumhuriyet başkanlığını aldı.

19 Eylül 2018 Çarşamba günü, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) liderlik konseyi, Barham Saleh’ın seçilmesinden sonra cumhurbaşkanının görevine aday olarak oy vermesi için oy kullandı.

Irak parlamentosu, 2 Ekim 2018 Salı günü, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin Irak Cumhurbaşkanı Barham Salıh aday seçildi. Oysa ikinci tur oylamada 219 oy alırken, Demokrat Parti’den olan rakibi Fuad Hüseyin 22 oy aldı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16243

Photo Gallery

96 views
Print This Post Print This Post