Kerkük’teki kolluk operasyonlarının komutanı, eyaletin güvenliklerine karşı saha savaşlarına kıyasla daha fazla yaklaştığını söylüyor

Posted: November 11, 2018 at 3:35 pm

Kerkük'te kolluk operasyonları komutanı General Ma’an el-Sa’adi

KirkukNow

Kerkük’teki kolluk operasyonlarının komutanı Binbaşı General Ma’an el-Sa’adi, Irak kuvvetlerinin Musul, Tikrit ve diğer bölgelerinde gerçekleştirdiği savaşlarla karşılaştırıldığında “ilin güvenlik dosyasının ele alınması daha zor” dedi.

Iraklı komutan, 5 Kasım’da Kerkük’te 6 ay boyunca faaliyet gösteren 27 kişilik bir uyuyan hücrenin tutuklanmasına atıfta bulundu.

El-Sadi, “Grubun güney, kuzey ve merkezi Kerkük’teki çeşitli mahallelerde konuşlandırıldı, patlayıcı aygıtlarını şehir dışında sakladı ve daha sonra gece boyunca motosiklet veya sivil araçlar ile nakledildi” dedi.

Yetkili, terör örgütünün geçen yıl yürürlüğe giren yasa uygulama operasyonlarından bu yana sökülmesi gereken en büyük ve tehlikeli olanı olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu grubun izlenmesi, iyi eğitilmiş ve şehir mahallelerinde konuşlandırıldıkça zordu” dedi.

Irak’ta terörle mücadele birimleri 16 Ekim 2017’den bu yana eyalette görevlendirildi ve Kürt Peşmerge güçleri tartışmalı bölgelerden çekildikten sonra güvenlik dosyasını üstlendi.

Büyük General Ma’an el-Sa’di, “güvenlik durumunun önceki yıllara göre %90 oranında arttığını” belirtti.

KirkukNow, yukarıda belirtilen bilgilerin doğruluğunu teyit edemez.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16260

Photo Gallery

86 views
Print This Post Print This Post