Havice ilçesi 10 gündür elektriği yok

Posted: November 12, 2018 at 12:01 am

Kerkük-Güç şebekesi 3 yıl sonra Havice'ye geri döndü, 11-11-2017 Foto: Karwan Salihi

KirkukNow

DAEŞ militanlarının kasabanın güneyindeki El-Siha köyündeki kamu hizmet kulelerini sabote ederek, Kerkük’ün 55 km güneybatısında bulunan Havice kasabası 10 günden fazla elektriksiz kaldı.

Havice yetkilileri, bu önemli sektörü hedef alan sık saldırılarla ilgili kaygılarını dile getirerek, göçmenlerin evlerine geri dönmesini öngördüğü soruna hızlı bir çözüm çağrısında bulundu.

Havice’deki elektrik departmanı başkanı Ra’ad Cuburi (KirkukNow), “Kasım ayı başlarında militanlar, Havice genelinde elektrik kesintisine neden olan kasabanın yakınında bir kamu hizmeti kulesini patlattılar” dedi.

“Bir bakım ekibi olay yerine geldikten sonra, bir çalışanı öldüren başka bir bomba patladı” diye ekledi.

“Güvenlik güçlerinin, hasarlı kuleleri tamir ederken elektrik bakım ekiplerini koruma sorumluluğunu üstlenmediğinden” şikayetçi oldu.

Bir yıldan az bir sürede, 36 elektrik hizmet kulesi Havice ve çevresinde sabote edildi

Havice sakinlerinden Ahmed El Cuburi, elektrik kesintilerinin günlük hayatını etkilediğini belirterek, sağlık ve tarım sektörlerini etkilediğini belirtti.

Hawija sakinlerinin daha güvenli ve daha istikrarlı alanlara doğru başka bir göçün eşiğinde olduklarını söyledi.

Her ne kadar şehir bir yıldan fazla bir süre önce DAEŞ terörist grubundan geri alındıysa da, bu bölge düşük ölçekli bir isyana tanıklık ediyor.

Bir yıldan daha az bir sürede, 36 adet elektrik santrali kulesi Havice ve çevresinde havaya uçuruldu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Kerkük Rakan el-Jiburi’nin vali yardımcısı, Hawija’nın, özellikle güney ve güneybatıda sabotaj eylemleri nedeniyle elektrikten tam olarak pay almadığını söyledi.

Elektrik iletim hatlarının korunması ile özel bir güç görevlendirilecektir.

Havice bölge konseyi başkanı Sa’ad Naci Hawas, “Son birkaç gün içinde yaşanan şiddetli yağışlar, ekiplerin çalışmasını engelledi ve elektriğin yakında geri getirileceğini teyit etti.”

Federal hükümetin elektrik iletim hatlarının korunmasıyla görevli özel bir güç oluşturmak için onayını aldıklarını vurguladı.

Havice, Haziran 2014’te IŞİD tarafından kontrol edildi. Kasaba, 10 Ekim 2017’de Irak kuvvetleri tarafından yeniden ele geçirildi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16263

Photo Gallery

105 views
Print This Post Print This Post