Iraklı azınlıklara yardım etmek
ABD, Naynawa Ovalarında stratejik yolların yeniden açılmasında önemli bir rol oynamıştır

Posted: November 12, 2018 at 10:41 pm

Irak'ta Azınlık Yardım Programları için Erbil- ABD Özel Temsilcisi Max Primorac, 26-10-2018 arasında bir dizi medya kuruluşunun temsilcileriyle buluştu.

Karwan Salihi-Erbil

ABD’nin Irak’ta Azınlık Yardım Programları Özel Temsilcisi Max Primorac, ABD’nin yerinden edilmiş Iraklı azınlıkların evlerine dönmelerine yardımcı olma çabalarına vurgu yaptı.

26 Ekim’de Erbil’de ABD genel konsolosluğu bürosunda (KirkukNow) de dahil olmak üzere bir dizi Irak basın kuruluşunun temsilcilerini bir araya getiren Primorac, ABD’nin sağlık hizmetleri, eğitim ve rehabilitasyon açısından azınlık yardım programlarına büyük önem verdiğini söyledi. Yolları yeniden açmak için diplomatik çabalarının yanı sıra zarar gören evler.

24 Ekim Çarşamba günü yayınlanan ABD konsolosluğunun açıklamasına göre, “Irak Hükümeti ile ortaklaşa Birleşik Devletler, yerinden edilmiş azınlıkların atalarının anavatanlarına geri dönmelerine yardımcı olmak için stratejik bir dönüm noktası oldu”.

Açıklamada, “ABD yardımı ile kurulan temel çalışmalara dayanan uyumlu diplomatik çabalar sonucunda Teleskuf ve Batnaya ile Şeyhan ve Musul arasında yollar yeniden açıldı” ifadesi yer aldı.

ABD yardımı ile kurulan uyumlu diplomatik çabaların sonucu olarak, Şehan ve Musul’un yanı sıra Teleskuf ve Batnaya arasında yollar yeniden açıldı

ABD konsolosluğu, yeniden açılan yolların “insanları, şehirleri ve ticareti yeniden birleştirdiğini ve özgür seyahatin ve tüm ailelerin eve dönme yeteneğini yeniden kazanmanın bir sembolü” olduğunu vurguladı.

Açıklamada “ABD Yardım, tahmini 300 konutun rehabilite edilmesi için uluslararası bir ortak kurmasına neden olan Batnaya’daki 200 evin rehabilitasyonunu kolaylaştırıyor ”.

“Ayrıca yerel sağlık merkezini iyileştirdi, döşedi ve donattı ve çocukların lisesi ve kızlarının ilkokulunu yeniledi. Bu arada, Batnaya’nın su dağıtım sistemini rehabilite etmek için özel bir şirkete bir sözleşme verildi. ”

ABD yardımı, Batnaya’daki 200 evin rehabilitasyonunu kolaylaştırıyor

Max Primorac, “ABD’nin yerel ortaklarımızla, Irak’ın zengin kültürel çoğulluğunu yeniden tesis etmek için çalışmaya devam etmeyi taahhüt ettiğini” belirtti.

IŞİD terör örgütlerinin 2014 yılındaki saldırılarının ardından, özellikle Ezidiler ve Hıristiyanlar gibi çeşitli azınlıklara ev sahipliği yapan Ninawa Ovalarında yüzbinlerce aile evlerini terk etti.

Bu bölgeler bir yıldan fazla bir süre önce Irak güçleri tarafından geri çekilse de, bu alanlarda temel hizmetlerin eksikliği ve güvenlik istikrarsızlığı, yerinden edilmiş ailelerin çoğunun geri dönüşünü engelledi.

Medya kuruluşlarının temsilcileriyle yapılan toplantı sırasında Max Primorac’ın ağırlıklı olarak Ezidi dini azınlığın memleketi Sincar da dahil olmak üzere azınlık gruplarının yaşadığı bölgelerde güvenlik durumuyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16266

Photo Gallery

84 views
Print This Post Print This Post