Erbil ve Bağdat: Gümrük kontrol noktalarının kaldırılması için zaman çerçevesi belirlenmedi

Posted: November 13, 2018 at 11:52 am

Kerkük, 22 Eylül 2018, Kerkük-Süleymaniye yolunda bir gümrük kontrol noktası açıldı. Fotoğraf: KirkukNow

Ammar Aziz-KirkukNow

Hem Irak hem de Kürdistan Bölgesi Gümrükler Kurulu yetkilileri, Kerkük-Erbil, Kerkük-Süleymaniye ve Musul-Duhok ana yollarına yeni kurulan gümrük kontrol noktalarının kapatılmasına yönelik bir zaman çizelgesinin belirlendiğini belirterek, sorunun artık masaya geldiğini belirtti.

12 Kasım Pazar günü, Irak ve Kürdistan bölge basınında çıkan haberlere göre, iki tarafın da kontrol noktalarını kaldırmak için anlaşmaya vardıklarını iddia etti.

Kürdistan Bölgesi’nin gümrük müdürlüğü müdürü Samal Abdul-Rahman, (KirkukNow) ile yaptığı görüşmede, Irak Gümrük Yönetim Kurulu heyeti ile yaptığı toplantılarda bu anlaşmaya varıldığını reddetti.

“Kontrol noktalarının kaldırılması için bir zaman çerçevesi belirleme kararı henüz alınmadı. Şu anda sahip olduğumuz tek şey, her iki tarafın da imzaladığı 27 maddelik bir taslak ve son onaydan önce üst düzey toplantılarda tartışılmalı ”dedi.

Gümrük kontrol noktalarının kurulumu yasa dışı ve siyasi anlaşmazlıklar tarafından motive edildi

Kürdistan Bölgesi’nin gümrük müdürlüğü başkanı, “Gümrük kontrol noktalarının kurulması yasa dışı ve Bağdat ile Erbil arasındaki siyasi anlaşmazlıklar tarafından motive edildi” dedi.

Samal Abul-Rahman, iç gümrük kontrol noktalarının uygulanmasının işletmeleri etkilediğini ve fiyatlarda ani bir artışa neden olduğunu belirtti.

Kontrol noktalarının kaldırılması için bir zaman çerçevesi henüz belirlenmedi

Eylül 2018’de Irak hükümeti, KBY ile Irak federal hükümeti arasında imzalanan bir anlaşmaya göre, Kerkük’ü Erbil ve Süleymaniye illeri ile ana yollara getirerek gümrük kontrol noktaları açtı.

Gümrük kontrol noktaların Kürdistan bölgesi yönetimi ile Irak hükümeti arasında açılması vatandaşların şikayetine neden oldu  ve malların fiyatları yükseldi, mallar Kürdistan bölgesinden Kerkük ve Musul’a gidiyor.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16273

Photo Gallery

154 views
Print This Post Print This Post