Yerli Musul öğrencileri Duhok Üniversitesi’nde ağırlanacak

Posted: November 14, 2018 at 2:29 pm

Duhok, Musul üniversite öğrencileri sınavlara katılıyor, Foto: KirkukNow

Ammar Aziz-Naynawa

Irak Yüksek Öğretim Bakanlığı, kendi bölgelerine dönemeyen Musul Üniversitesi öğrencisine, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için Duhok Üniversitesinde okumalarına devam etmesini sağladı.

Eylül ayının başlarında bakanlık, Duhok’ta Musul’daki üniversite öğrencileri için kurulan tüm alternatif kolejleri erteleyen bir kararname yayınladı.

Geçmiş Eylül ayında Irak yüksek eğitim bakanı Duhok’ta okuyan Musul öğrencilerin tekar Musula dönmeleri için karar vermişti ve eğer dönmezlerse okuldan atılacaklarını belirtmişti, bu karar öğrencilerin şikayetine yol açmıştı.

Seydo Hüseyin, Naynawa eyalet meclisinde eğitim ve yüksek öğretim komitesi başkanı, (KirkukNow)’a, “Irak yüksek eğitim bakanı 2018-2019 eğitim yılı için Kürdistan bölgelerinde okuyan Musul öğrencilerin Musul’a dönmeleri için karar alınmıştı, ancak büyük çabadan sonra bu karar iptal oldu” dedi.

“Bu sene için Musul öğrencilerin Duhok’ta okumaya devam edebilirler onları misafir edebiliriz” diyerek sözlerine ekledi.

Musul Deaş tarafından ele geçirildikten sonra Irak eğitim bakanı, birkaç şehirde okul açmaya karar verdi bunlardan biriside Duhok şehri, Musul kenti tekrar kontrol edildikten sonra başka illerde açılan okulların kapatılması öğrenci ve öğretmenlerin tekrardan Musul’a geri dönmeleri istendi.

Musul Üniversitesi öğrencileri artık çalışmalarını Duhok Üniversitesi’nde konuk öğrenciler olarak sürdürüyor

Musul üniversitesi öğrenci işleri yetkilisi Kerim Barwari, (KirkukNow)’a ” Bu yıl okulların başlaması nedeniyle Musul üniversitesi başkanı Duhok üniversitesinden öğrencilerin Duhok’ta okula devam etmelerini talep etti, çünkü Musul’un güvenlik durumu iyi değil ve emniyet olmadığından memleketlerine dönemiyorlar” dedi.

“Musul Üniversitesi öğrencilerinin şimdi Duhok Üniversitesi’nde misafir öğrenciler olarak çalışmalarına devam edebileceğini” sözlerine ekledi.

Bakanlığın yeni kararnamesinden yaklaşık 1400 öğrenci yararlanacak.

Musul Üniversitesi’nde öğrenci işleri bölüm başkanı Karim Barwari, yeni kararnameye göre sadece 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin Duhok’ta kalmasına izin verildiğini belirtti”.

Musul Üniversitesi 1967’de kuruldu ve 2014’ün ortalarında kenti kontrol altına alarak DAEŞ tarafından harap edilmeden önce Irak’ta saygın eğitim kurumlarından biri olarak kabul edildi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16277

Photo Gallery

121 views
Print This Post Print This Post