Ezidi derneği Sincar’daki (Deaş)’ın zulümlerini belgeledi

Posted: November 18, 2018 at 12:43 pm

Ninawa-Ezidi kadınlar ve çocuklar için bir IS tarafından tutulan gözaltı sitesi, Kasım 2018, Fotoğraf: E.O.D

Ammar Aziz-Naynawa

17 Kasım Cumartesi günü Ezidi Belgelendirme Organizasyonu (EOD), İslam Devleti (DEAŞ) militanlarının katlettiği Ezidilerin kalıntılarını ve Sincar’daki terör grubunun Ezidi kadınları ve Çocukları tutan bir gözaltı alanını içeren toplu bir mezarı belgeledi. Sincar, Ninawa eyaleti, Ağustos 2014’te Deaş şehre  girdikten sonra.

Ninawa-Ezidi kadınlar ve çocuklar için bir IS tarafından tutulan gözaltı sitesi, Kasım 2018, Fotoğraf: E.O.D

Örgüt, yaptığı açıklamada, ekiplerinin “bölgeye yerleştirilen Laliş taburundan edindikleri bilgileri kullanarak, Sincar’ın Tal Özer yerleşim birimlerinde 5 ila 7 Ezidi mağdurunun kalıntılarını içeren yeni bir toplu mezar bulduğunu” belirtti.

“(E.O.D) ekipleri bilgiyi analiz ettiler ve yerini haritalamak için toplu mezarın sitesini ziyaret ettiler” ifadesini ekledi.

E.O.D bir sivil kuruluş olup Ezidilere karşı işlenen suçları belgelemektedir.

Ezidi örgütü, gerekli yasal prosedürleri yürütmek için Toplu Mezarlar Müdürlüğü’ne çağrıda bulundu ve ayrıca, BM Güvenlik Konseyi tarafından kurulan soruşturma ekibine, İslam Devleti üyeleri tarafından işlenen uluslararası suçları soruşturmaya yardım edecek yeni delilleri tutan siteyi ziyaret etmeye çağırdı. savcılar savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve Ezidi azınlığa karşı işlenen soykırım davaları oluşturuyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16307

Photo Gallery

107 views
Print This Post Print This Post