Kürt ailelerinin %90’ından fazlasının ilçeye dönüşü

Posted: November 18, 2018 at 11:10 pm

Salahaddin iline bağlı olan Tuzhurmatu ilçe merkezi, fotoğraf: Karwan Salihi

KirkukNow-Salahaddin

Irak hükümetinin Salahaddin’in doğusundaki Tuzhurmatu bölgesini ve farklı milletlerden, mezheplerden ve dinlerden olan halkı yönetme konusundaki güvenceleri, 16 Ekim 2017’de, tartışmalı bölgelerde federal güçlerin yeniden konuşlandırılmasıyla bağlantılı olarak ilçe sistemini terk eden bir çok ailenin, özellikle de Kürtlerin geri dönüşüne neden oldu.

21 Ekim 2017 tarihinde, Yerinden Olma ve Göç Bakanlığı, Kerkük ve Tuzhurmatu ilçelerinden Erbil ve Süleymaniye ilçelerine yaklaşık 120 bin kişinin yer değiştirdiğini duyurdu.

Reuters tarafından yayınlanan bir açıklamada, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), “2 Kasım 2017 itibariyle, Kerkük kentinden 79 bin kişi dahil olmak üzere tartışmalı bölgelerde 183 binden fazla insan yerlerinden edilmişti.” Dedi. Yerinden edilenlerin etnik veya dinsel ilişkisi hakkında hiçbir ayrıntı vermedi.

Kürdistan Bölgesi’ne bağlı enstitü ve yüksekokullardan mezun olanlar Federal hükümetle bağlantılı iş listelerinde

Tuzhurmatu ilçe belediye başkanına yapılan bir röportajda, Hasan Zayn El-Abdin (KirkukNow)’a, ilçenin bileşenleri arasında, özellikle de Kürtlerden kente yaklaşık %90 oranında geri dönüşün ardından toplumu barışa teşvik edecek yeni bir mekanizmanın varlığını ortaya koyduğunu açıkladı.

İlçedeki idari görevlere gelince, Zayn El-Abdin, Tuzhurmatu’daki bileşenlerin temsilcilerini bir araya getiren ilçe Belediye Meclisi’nin, bir sonraki aşamada idari pozisyonların bölünmesinde “üçüncü” sistemi benimsemeyi amaçladığını söyledi.

İlçe yerel yönetiminin, Kürdistan Bölgesi’ne bağlı enstitü ve yüksekokullardan mezun olan öğrencilerin, Bağdat’taki federal hükümetle bağlantılı istihdam listelerinde ve federal hükümetten muadilleri olan maaşlara eşit ücret karşılığında kayıt yaptığını belirtmiştir.

Tuzhurmatu Belediyesi Konseyi, bu yıl başlarında Şelal Abdul yerine Bölge Komiseri pozisyonunda bulunan Türkmenlerin, Hasan Zin El Abdin’in açılışı için oy çokluğuyla, Ağustos ayının başında, Salahaddin Ahmed el-Cuburi valiliğinin onayından sonra göreve başladı.

KYB milletvekili Rebwar Taha, 2 Kasım 2017’de yaptığı açıklamada, “Necef ‘teki yüksek dini otoriteye, Tuzhurmatu ilçesindeki krizi çözmek için müdahale etmek istiyoruz, çünkü ünlü mevkilerinde defalarca söyledik” dedi. “Kürtlerin bir çok sorundan muzdarip olduklarını ve çoğunun ilçe dışında yerlerinden edildiğini ve son olaylardan sonra geri dönemediklerini” kaydetti.

Salahaddin ilinin merkezi olan Tikrit kentinin doğusunda yer alan El-Duz kentine isabet eden tüm olaylara rağmen, bölge sakinleri kentlerinin mozaiğini koruyabilmiş ve politik metinlerin ardına sürüklenememişlerdir.

İlçe, hızlı tepki kuvvetlerinin konuşlandırılmasından sonra görece istikrara şahitlik ediyor.

Öte yandan, Tuzkhurmatu’daki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin yetkilisi Molla Kerim bir röportajda (KirkukNow)’a,“İlçedeki güvenlik durumu Federal Hızlı Tepki Kuvvetleri’nin mevcudiyetinde nispeten istikrarlı.” Dedi.

“16 Ekim 2017’de yaşanan olaylardan sonra ilçedeki Kürtlerin kaybettiği idari görevler” diyen Molla Karim, bir sonraki hükümetin kurulmasından sonra ve Tuzhurmatu’daki bileşenlerin büyüklüğüne göre geri dönecek.”

Irak meselesine yönelik gözlemciler, tartışmalı bölgeler meselesinin, özellikle yeni Kürdistan Bölgesi liderleri ile Irak’ın yeni hükümetinin ilan edilmesinin önündeki adımlarda Bağdat Federal Hükümeti arasındaki süreçte politik tartışmalara değindi.

İlçe’nin bileşenleri arasındaki faydaların bölüşülmesi

Türkmen milletvekili Muhammed Mehdi el-Bayati, Tuzhurmatu’da siyasi iktidarsızlık ilçenin unsurları arasında adil bir şekilde bölünmüştü ve Irak’taki mevcut durumun, taraflar ve herkes arasında kamu çıkarına yönelik farklılıkları ortadan kaldırmaya yönelik siyasi ve yıkıcı kavşakları taşımadığını vurguladı.

El-Bayati, Süleyman Bey halkından yerinden edilmiş kişilerin geri dönüşü için bölgedeki kurumların çoğunun imha edilmesinden sonra, bölgenin kurumlarının çoğunun imha edilmesinden sonra atmosferi hazırlamanın gerekliliğini vurguladı.

Tuzhurmatu ilçesinin Süleyman Bey ilçesi Irak kuvvetleri ile Deaş örgütü arasındaki askeri operasyonlara tanıklık etmiş, şehrin kurumlarına ve binalarına ağır hasarlar vererek konut sakinlerinin evlerini ve mallarını geride bırakmalarını engellemiştir.

El-Bayati, (KirkukNow) ile yaptığı röportajda, “6000’den fazla insanın toplam nüfusu üzerinden 3000’den fazla aile için güvenlik izinlerini tamamladıktan sonra 1000’den fazla insan bölgeye geri döndü.” Dedi.

“Al-Bayati, sempatizan bir örgüt tarafından başlatılan silahlı saldırılarla ilgili olarak, bölgedeki halk için endişe ve korku yaratacak şekilde geri çekildikten sonra hızlı tepki güçlerinin bıraktığı güvenlik boşluğundan yararlanarak” uyardı.”

Tartışılan bölgeler, zaman zaman sempatik bir örgüte ait silahlı unsurların güvenlik ihlallerine tanıklık ediyor.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16315

Photo Gallery

136 views
Print This Post Print This Post