Fotoğraflarda: Laliş Tapınağı’nda zeytin toplama törenleri

Posted: November 21, 2018 at 2:04 pm

Naynawa, 20 Kasım 2018, Yezidi Din'in Laliş Tapınağı'nda Zeytin Hasatı, Foto: KirkukNow

Muhannad Sincari-Naynawa

Tören, Salı günü Şeyhler ilçesindeki Laliş el-Yezidi tapınağında, çok sayıda Yezid’in katılımıyla, tapınaktaki kutsal lambaların aydınlatılmasında kullanılan zeytinyağı ve Yezidi’deki tüm dinî türbeler ve olaylarda yer aldı.

Zeytin ağacının Peygamber Hıdır ve İlyas’ın günlerine kadar uzanan Yezidi dinde özel bir kutsallığı ve yaşamın su felsefesi vardır ve insanlara büyük fayda sağlayan kutsal ağaçlardan biri olduğunu düşünürler.

“Bugün, kutsal Laliş Tapınağı’nın bahçelerinden zeytinleri toplamaya başladık,” diyen gönüllülerden biri de Kirkuk Now’ın Mühendisi Hayri Keydi’ye hizmet verecek.

Meyve bahçesi, 750’den 800’e kadar zeytin ağacı içeren zeytin bahçesi de dahil olmak üzere birçok aksesuar ve özelliğe sahiptir.. Zeytin hasat törenleri, Kasım ayı sonlarında ve her yılın Aralık ayı başında bu meyve bahçesinden başlar.

Çeşitli Yezidi bölgelerinden gelen yüzlerce Yezidi gönüllüsünün katıldığı tören, hasat aşamasından sonra, yapraklardan arındırılıp, Nisan ayı başlarında zeytin dönemine hazır hale gelinceye kadar yıkanıyor.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16338

Photo Gallery

152 views
Print This Post Print This Post