“Deaş militanlarının” yargılama süreçleri çok yavaş ilerliyor

Posted: November 25, 2018 at 12:34 pm

Naynawa-Musul'un Eski Şehrindeki Yıkılmış Cami, 1 Temmuz 2017, Fotoğraf: KirkukNow

Ammar Aziz-Naynawa

Naynawa eyalet meclisi üyeleri, eyaletin hapishanelerinin yargılanmayı bekleyen şüpheli İslam Devleti (Deaş) militanlarıyla aşırı yavaşlatıldıklarını ve “yavaş ilerleyişe yönelik davaları” eleştirdiklerini söyledi.

Yerel güvenlik yetkililerinin katıldığı son toplantısında konsey, Irak hükümetine bu davalarda çalışan soruşturma hakimlerinin sayısını artırma gereğini bildirmeye karar verdi.

Konsey’in güvenlik komitesinin başkanı (KirkukNow)’a konuşan Mahmud Cuburi, “Toplantıda Bağdat’ı şüpheli (DEAŞ) militanlardan veya terörist gruba üye olmakla suçlanan olayları soruşturmak için yeterli sayıda yargıç görevlendirmediği için eleştirdi.”

Toplantı sonrasında, il meclisi Irak adalet bakanlığına bir talepte bulunarak, Nineveh mahkemelerine daha fazla soruşturma savcısı atamak istedi.

Binlerce şüpheli İslam Devleti (Deaş) militanlarının Musul ve çevresinde üç cezaevinde tutulduğuna inanılıyor.

Cuburi, konunun aciliyetine dikkat çekti: “Naynawa hapishanelerinde muazzam sayıda şüpheli militanların tutulduğunu” söyledi.

2014’ün ortalarında İslam Devleti militanları, Irak’taki diğer bölgeleri ele geçirmeden önce, Naynawan’ın büyük bölümlerini taradılar.

Irak hükümeti, Aralık 2017’de terör grubuna karşı nihai zafer ilan etti.

(KirkukNow) tarafından elde edilen bilgilere göre, binlerce şüpheli İslam Devleti (Deaş) militanı ve örgütü şu anda Naynawan’ın başkenti Musul’da ve civarında üç cezaevinde tutuluyor.

Nineveh il meclisi üyesi Barakat Şamu, “Soruşturmalar böyle devam ederse, bu davalar bitene kadar dört yıl daha uzun sürebilir ve bu da Musul’daki güvenlik durumuna büyük bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16367

Photo Gallery

112 views
Print This Post Print This Post