ABD, Irak’taki azınlıklara desteklerini yeniliyor

Posted: November 29, 2018 at 11:13 pm

Naynawa, 2018, ABD Büyükelçisinin Erbil'deki ABD Başkonsolosluğu'nun Telkiv ilçesi'ne bağlı Batnaya'ya yaptığı heyetle ziyareti, Fotoğraf: Konsolosluk Medyası

Ali Ayad-Naynawa

Irak’taki etnik ve dini azınlıklar, yine Amerika Birleşik Devletleri’nin desteğini alıyorlar; burada, Batnaya’nın ve diğer hizmetlerin risklerini azaltmak için savaşın kalıntılarını ortadan kaldırmak için çalışan on takımı desteklediğini teyit ediyor.

ABD Büyükelçisi Douglas Soliman 28 Kasım 2018 Çarşamba günü, “Deaş”ın sebep olduğu yıkım hakkında bilgi edinmek için Başsavcı Stephen Vigne ve Azınlık Yardım Programı Özel Temsilcisi Max Primoark’ın eşlik ettiği Batnaya’yı ziyaret etti.

Batnaya idari kasabası, Haziran 2014’te İslam Devleti’nin (Deaş) teşkilatının egemen olduğu “Hıristiyan dine ait bir dizi dini mabedin yer aldığı” Naynawa eyaletindeki Telkif ilçesini izliyor ve Irak kuvvetleri tarafından yürütülen askeri harekatın ardından Ekim 2017’de kontrol edildi.

” Erbil’deki ABD Başkonsolosluğu tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, bunun bir kopyasını (KirkukNow) aldı. Batnaya’yı ziyaret eden Birleşik Devletler heyeti, “Amerika’nın Irak’ta etnik ve dini azınlıkları destekleme taahhüdünü” tekrarladı. “ABD hükümeti, son zamanlarda Batnaya ‘ya giden yolları açma çabaları nedeniyle Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Yönetimini övüyor. Bu da, toparlanmaya yardımcı olacak önemli bir adım.”

Bildiride, “ABD, sonuçta güvenli bir geri dönüşe izin vermek için etkilenen topluluklarla ortaklık yapmayı taahhüt ediyor” dedi.

“Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı, erkek ve kız çocukları için ilkokullar, erkek çocukları için ortaokul ve ikinci basamak sağlık hizmetleri merkezi için rehabilitasyonunu mobilya ve ekipman sağlayarak destekledi. Ajans ayrıca yerel su ve elektrik şebekelerinin rehabilitasyonunu da finanse ediyor.” Bu açıklama Erbil’deki ABD Başkonsolosluğu tarafından açıklandı.

“ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Talkif bölgesinde insani yardım sağlayan yardım kuruluşlarını destekliyor ve Batnaya’dan kaçmış ve hala yerinden edilmiş ve geri dönmek isteyen ailelerin insani ihtiyaçlarını belirleme sürecinde olan ailelere yardım ediyor. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (UKA) ayrıca, Kasım ayında Batnaya’da bir topluluk dayanışma operasyonunu destekledi ve toparlanmayı destekleyecek faaliyetleri belirledi.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanan fon, yerel halkın evleri ve dükkanları organize etmesine ve ticari yeniden yapılanmaya devam etmek ve gelir getirici faaliyetler yaratmaya yönelik hibeler sağlamak için fırsatlar sunmaktadır.” İfadesi yer aldı.

15 Kasım 2018’de, (KirkukNow)’da dahil olmak üzere bir dizi medya kuruluşuyla yapılan toplantıda, ABD’nin Erbil’deki ABD Konsolosluğu’nda, ABD Azınlık Destek Programının Özel Temsilcisi Max Bremorak, Amerika Birleşik Devletleri İdaresinin geri dönme çabalarını gözden geçirdi. Nineve’de istikrar ve altyapısının yeniden inşası için.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16409

Photo Gallery

147 views
Print This Post Print This Post