Geçen ay 114 ölü ve yaralı oldu

Posted: December 2, 2018 at 11:58 pm

Naynawa, 8 Kasım 2018'de, Musul'da bombalı aracın patladığı yer. Fotoğraf: Ali Ayad

KirkukNow

Bu yıl Kasım ayında terör eylemleri ve silahlı şiddet eylemleri sonucu 41 Iraklı sivil hayatını kaybetti ve 73 kişi yaralandı.

Irak’ın Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMI) 2 Aralık 2018 Pazar günü, Kasım ayında terör eylemleri, şiddet ve silahlı çatışma sonucu birçok Iraklının öldüğünü açıkladı.

İstatistikler 2012’den beri en düşük

Misyon, yaptığı açıklamada, “Kasım 2018’de Irak’ta meydana gelen terör ve şiddet ve silahlı çatışma eylemlerinin sonucu olarak, toplamda 41 Iraklı sivilin öldürülmesi ve 73 kişinin yaralanmasıyla kaydedilen rakamların” olduğunu belirterek, “bu rakamların tüm vatandaşları ve siviller olan diğer sivilleri de içerdiğini” belirtti. Ölüm ya da sakatlık süresi – savaşta olmayan görevlerde polis, sivil savunma, kişisel güvenlik ekipleri, tesis koruma polisi ve itfaiyenin üyeleri gibi. ”

“Bağdat ili en çok etkilenen ülke oldu. Toplamda sivil ölüm sayısı 55 kişi (23 ölü ve 32 yaralı), Naynawa eyaleti (8 ölü ve 19 yaralı), ardından Anbar eyaleti (4 kişi öldü ve 15 kişi yaralandı).

“Misyonun sadece bir kısmının olayları doğrulayabildiği bazı vakalar var” diyen Bakan, “Anbar ilinde kurbanların sayısının elde edildiğini” de sözlerine ekledi. “Anbar Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlanan mağdurların sayısı, bu alandaki güvencenin artan kırılganlığı ve hizmetlerin aksaması nedeniyle bu bölgelerdeki gerçek kayıpları tam olarak yansıtmayabilir.”

Bu nedenlerden dolayı, buradaki rakamlar mutlak minimum olarak kabul edilmelidir.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Jan Kubiç’in “hayat kaybına devam etmek üzüntü verici” olduğunu belirten sözlerine ekledi: “Ancak, son rakamlar Kasım 2012’de (UNAMI) konuşlandırmanın başlangıcından bu yana en düşük rakamdı.

“Sadece rakam değil. Bu rakamlar, üzücü iken, aynı zamanda, terörizmle mücadeleden kurtulan ve istikrarlı ve müreffeh bir geleceğe doğru ilerlerken, şiddetin devam eden düşüşünü de yansıtıyor. ” Kubic’in aldığı ifadede açıkladı. (KirkukNow) ajansı bunun bir kopyasını aldı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16435

Photo Gallery

128 views
Print This Post Print This Post