Hanakin’de bir kadın kocası tarafından öldürüldü

Posted: December 4, 2018 at 12:11 pm

Diyala 2018, altı farklı güç Hanaki'nin merkezi ve çevresini koruyorlar. Fotoğraf: Hawre Azad

Hawre Azad-Diyala

Hanakin’de bir göçmen kadın kocası tarafından öldürüldü, birkaç kaynağa göre (KirkukNow)’a ” kadının kocası beş el ateş ederek karısını ölürüldü” dedi.

Olay 3 Aralık’ta Pazartesi günü akşamı saat 7’de oluyor, Yusuf beg köyü Hanakin ilçesinde olay meydana geliyor. Güvenlik güçleri olay yerine geldiklerinde katil koca olay yerinden kaçıyor ve güvenlik güçleri karısını öldüren adamı arıyorlar.

Hanakin genel acil hastane yönetmeni Salam Hüseyin (KirkukNow)’a ” bu gece bir kadın vurulmuş halde hastanemize getirildi vücudunda beş mermi var şimdilik ailesi cenazeyi teslim alana  kadar adli tıpta bekletiliyor” dedi.

Öldürülen kadın ve kocası 2014 yılında Deaş savaşı yüzünden Sa’adiye nahiyesinden Hanakin’e göç etmişler ve şimdiye kadar geri dönmemişler.

Bir kaynak Hanakin polisinde (KirkukNow)’a ” Hanakin’de Yusuf beg köyünde bir adam karısını öldürmüş, kendi evlerinde Kalaşinkof silahıyla ateş etmiş ve karısını öldürmüş” dedi.

Kaynağa göre ölen kadın 24 yaşındaymış, kocası esnafmış.

Kadının ölümü, 25 Kasım’da başlayan ve kadına yönelik şiddeti azaltmayı amaçlayan 16 gün boyunca sürmesi planlanan Irak’ta kadınlara yönelik bir haftalık şiddet ile çakıştı.

Pazar günü (2 Aralık), Kerkük ilindeki Halubazyani köyünde iki kız kardeş vuruldu.

Hanaqin ilçesi Diyala tarafından idare edilmektedir ve il ile Bağdat arasındaki ihtilaflı alanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Kurullar, Araplar ve Türkmenlerin bir karışımı tarafından iskan edilmektedir. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin güvenlik güçleri, 2003’ten 16 Ekim 2017’ye kadar ilçe sisteminde güvenlik dosyasını aldı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16439

Photo Gallery

124 views
Print This Post Print This Post