25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele haftasında
Kerkük’te kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından iki kız kardeş vuruldu

Posted: December 4, 2018 at 9:57 pm

Kerkük, Ekim 2016, Dakuk'ta göçmenlerin kampı, fotoğraf: KirkukNow

Karwan Salihi-Kerkük

İki kızkardeş olan Galiya ve Skut, diğer geceler gibi aileleriyle birlikte otururken, evlerinin penceresinden bir silah sesi geldi ve aile toplantısını cehenneme çevirdi.

Rayid Mikayif ve çocukları Galiya ve Skut, ne olduğunu anlamak için pencerenin önüne gidip dışarıyı seyrediyorlar, o anda birkaç kurşun onlara isabet ediyor. Galiya 15 yaşında ve Skut 10 yaşında yaralandılar.

Olay 2 Aralık akşamı saat 6:00’da Raid Mkayif’in evi’nin yakınlarında meydana geliyor, Salahaddin vilayetinin Yasrib ilçesinden göç edildikten dört yıl sonra Halobazyani köyüne Kerkük’ün doğusundaki Kara incir nahiyesinde yerleşiyorlar.

Raid, (KirkukNow) ile yaptığı röportajda, “Akşam namazından sonra, evimizin penceresine giren silah sesini duyduk sonra silahlı kişiler ateş açtılar, kızlarım, Galiya ve Skut’a isabet etti ” dedi.

Köy sakinleri, yaralıları Azadi Genel Hastanesine götürdüler, doktorlara göre, Galiya’nın tıbbi durumu, böbrek hasarı nedeniyle henüz belli değil. Skut ayrıca, bu raporun hazırlanması sırasında ameliyathaneye aktarıldı ve elinden kanama oldu.

İki kızın babası olan Raid, kimseyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadığını, köylüler tarafından sevildiğini ve ailesi’nin dört yıldan fazla bir süredir sorunsuz yaşadığını söyledi.

Macide, silah sesini duyduktan hemen sonra, “köylülerin olaydan daha fazla etkilendiğini” söyleyerek olay yerine geldi.

Azadi Genel Hastanesi’ndeki doktorlar, “böbreğini doğrudan vuran ve omurgasını doğrudan etkileyen merminin felçine maruz kalabilir” dedi.

Raid, “Bu olay bizim başımıza neden geldiğini bilmiyorum, kimseyle hiçbir sorunumuz yok,” dedi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16442

Photo Gallery

139 views
Print This Post Print This Post