- Kirkuk Now - http://kirkuknow.com/turkmen -

Irak eyaletleri ve Kürdistan Bölgesi arasındaki gümrük kontrol noktaları hurdaya çıktı

KirkukNow-Kerkük

Irak Genel Gümrük Komisyonu, Kerkük ve Naynawa eyaletlerini Kürdistan Bölgesi’ne bağlayan ana yollarda son zamanlarda kurulan gümrük kontrol noktalarının çalışmasına son verdi.

Kerkük Rakan el-Cuburi’nin 4 Aralık Salı günü görev yapan vali, yönetim kurulunun Kerkük-Süleymaniye ve Kerkük-Erbil yollarında kurduğu noktaları iptal ettiklerini Kerkük gümrük kontrol noktalarının müdürüne bildirdiğini açıkladı.

“Henüz resmi belgeleri almadık; karar, bir telefon görüşmesi aracılığıyla verildi” dedi.

Bu arada, Naynawa ile Kürdistan Bölgesi arasında yer alan Faida gümrük kontrol noktasının müdürü Taha Hıdır, “Kontrol noktasını iptal etmek için resmi bir emrin geldiğini” doğruladı ve yeni emrin “tüm kontrol noktalarına gönderileceğini” belirtti.

(KirkukNow), Kuzey Bölgesi’nin Gümrük Müdürlüğünün müdürü olan Mahir Hamad’ın Naynawa’daki Faida kontrol noktasına getirdiği emrin bir kopyasını, Kerkük ile Erbil ve Süleymaniye’nin her biri arasında bulunan diğer iki kontrol noktası ile birlikte aldı.

“Kuzey Bölgeler Gümrüğü’nün başı ile Irak gümrük komisyonunun yasal ve gümrük işleri müdürü arasında yapılan 3 Aralık 2018 tarihli bir telefon görüşmesine dayanarak, tüm çalışanlarınızın ofise geri getirilmesi gerektiğine karar verildi. Müdürlük ve kontrol noktalarında çalışmak için durma çağrısı” belgesi okundu.

Gümrük kontrol noktalarındaki işlerin iptal edilmesine ilişkin Irak Genel Gümrük Komisyonu tarafından yayınlanan bir belge.

Bu arada (KirkuKNow)’a konuşan Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY)’nin Gümrük Genel Müdürlüğü Samal Abdul-Rahman, “Resmi emri almadık ama bunu duyduk.” dedi.

Kasım 2018’de, Irak parlamentosu, Irak hükümetleriyle Kürdistan Bölgesi arasındaki gümrük kontrol noktalarının yerleştirilmesi de dahil olmak üzere, bakıcı hükümet rolü üstlendiği süre boyunca eski kabine tarafından verilen tüm kararnameleri iptal etme kararı aldı.

Irak hükümeti 22 Eylül’de Kerkük’ü Erbil ve Süleymaniye illeriyle bağlayan ana yollarda iki gümrük kontrol noktası kurdu.

Hareket, bu illerden ithal edilen malların fiyat artışına, Kerkük sakinleri arasında kıvılcım ateşlenmesine neden oldu.