Rebwar Taha: Bazı iç eller yeni bir Kerkük valisinin kurulmasını engelliyor

Posted: December 6, 2018 at 10:06 pm

Kerkük, Kerkük İl Konseyi Toplantısı, 2015, KirkukNow Arşivi'nden alınan fotoğraf.

KirkukNow

Irak Temsilciler Meclisi’nde Kürdistan Yurtsever Birliği’nin milletvekili Rebwar Taha, “iç eller”in yeni bir Kerkük valisinin seçilmesini engellediğini ve bu konuda görüşmelerinin diğer unsurlarla pozitif olduğunu vurguladı.

Bu açıklama, Kerkük Milletvekili Rebwar Taha tarafından (KirkukNow) ile yaptığı bir röportajda, partisinin, Ekim 2017 yılında eski milliyetçi Necmettin Kerim’in Temsilciler Meclisi tarafından görevden alınmasının ardından, Kürt milliyetçiliğinden yeni bir Kerkük valisi kurulması için Arap ve Türkmen bileşenleriyle ortak bir anlaşmaya varma girişimleriyle bağlantılı olarak yapılmıştır.

Kerkük valisi görevine geri dönecek olan Kerkük valiliğini müzakere heyetinin bir parçası olan Taha, geri kalanıyla partisinin toplantılarında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yeni bir vali kurma girişimlerimiz devam ediyor, çünkü yeni bir Kerkük valisinin kurulması işimizin bir önceliğidir, ancak maalesef bu konuya yaklaştıkça, meseleyi engelleyen iç eller var, bu ellerle ilgili daha fazla ayrıntıya değinmeden”.

Kerkük için yeni bir valinin kurulması bizim önceliğimizden biri.

Kerkük Milletvekili Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada, “Kürt partilerinin, valilik ve geleceği ile ilgili her türlü konudaki konumlarını birleştireceğini umuyorum ve Kerkük’ün geleceği için saflarımıza ve programlarımıza katılmayı umuyoruz” dedi.

Rebwar Taha, Ulusal Birlik Yardımcısı. Fotoğraf: Facebook’taki resmi sayfası

Rebwar Taha ve Halit Şiwani’nin de yer aldığı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) heyeti, Kasım ayı ortasında, Bağdat’taki Birleşmiş Milletler’in Kerkük valisi görevinde gözetimi altında Arap ve Türkmenler arasında bir araya geldi.

Rebwar Taha “Kerkük’teki pozisyonların yeniden dağılımı ve yeni bir valinin açılışı konusundaki son konumumuz, tüm bileşenlerle yeni bir sayfa açmak ve geçmişi unutmak ve Kerkük’ü gerçek bir ortaklık temelinde yönetmek için” dedi.

Ulusal Birlik görüşüne göre, Kerkük valisinin pozisyonu Kürtleri ve partinin haklarını paylaşıyor.

Geri kalan kısımlarla yaptıkları görüşmelerin sonuçlarına göre, Rebwar Taha, “Kerkük’ün bileşenlerinin geri kalanıyla olumlu sonuçlara ulaştık ve daha iyi sonuçlara ulaştığımız ilk toplantılarını takip etmeleri bekleniyor.”

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16454

Photo Gallery

120 views
Print This Post Print This Post