Türkmen Cephesi ile Arap Konseyi arasında bir toplantı düzenlendi

Posted: December 10, 2018 at 7:20 pm

Kerkük 9 Aralık 2018'de Türkmen Cephesi ile Arap Konseyi arasında bir toplantı düzenlendi. fotoğraf: Konsey medyası

Kerkük-KirkukNow

Kerkük’ün Arapları ve Türkmenleri, yönetim pozisyonları ve diyaloğa göre bileşenlerin yararına ulaşmak için aradıklarını söyleyen, Türkmen Cephesi liderleri, eyaletteki Kürt partileriyle görüşmeler yapılmasının önemsiz olduğunu söylüyor.

Kerkük’teki Arap Konseyinin genel merkezinde bir toplantı düzenlendi. Konsey liderleri ve Kasım Qazançi başkanlığındaki Kerkük şubesinin Türkmen Cephesi liderleri bir araya geldi.

Kerkük’teki Arap Konseyi sözcüsü Hatem el-Tai, “Araplar ve Türkmenler arasında siyasi düzeyde ziyaretler 16 Ekim 2017’den sonra askıya alınmış gibiydi ve bu toplantıda siyasi çalışma için bir çekirdek oluşturmayı ve Kerkük’ün vatandaşlara hizmet etmek için çalıştığı bir siyasi sistem kurmayı amaçlıyor” dedi.

“Bu toplantı eyaletteki diğer herhangi bir partiyle aynı hizada değil, Irak Kerkük de dahil olmak üzere şirket prensiplerine göre başkalarını da beraberinde getirdi.”

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin liderlerinin Bağdat’taki Türkmen Cephesi’ne ziyaretleri ve Kerkük ilçesi de dahil olmak üzere birkaç dosyayı görüştükleri ve geçenlerde Türkmen Cephesi milletvekili Erşed Salihi’nin Bağdat’taki genel merkezinde, Kürdistan Demokratik Partisi lideri Masud Barzani ile hükümetin oluşumu ile ilgili görüştüler.

16 Ekim 2017’de, merkezi hükümet ile Kerkük dahil Kürdistan Bölgesi arasındaki tartışmalı bölgeler, federal güçlerin yeniden konuşlandırılmasına tanıklık etti ve “yasaların uygulanması” sürecini çağırdı.

Kerkük 9 Aralık 2018’de Türkmen Cephesi ile Arap Konseyi bir toplantı düzenledi. fotoğraf: Konsey medyası

“Toplantıda hükümet kurumlarında idari görevler de dahil olmak üzere çeşitli konular ele alındı ve vizyonun birleştirilmesi ve sadece bir bileşenin yararları değil, bu teklife aykırı olan yasa Anayasa ve il meclisi Konsey ve Valinin Başkanının görevlerini çözmek için toplantılar düzenlenmesi”.

Türkmen Cephesi heyetine başkanlık eden Kasım Kazançı, “koşullar 16 Ekim 2017’den önce zordu Araplar ve Türkmenler arasında siyasi partiler düzeyinde sürekli toplantılar yoktu” dedi.

“Dosya, havaalanının genel randevularında tartışıldı ve merkezileştirilmeli, adil ve eşit olarak dağıtılmalı ve Kerkük halkı için bir sonraki evrede çalışılmalı ve Kerkük Komisyonu’nu çözme gereği ele alınmalı, çünkü kendilerine olan güvenimiz yok ve sahteciliği tekrarlamak istemiyoruz. Kazanci’nin yaptığı konuşmada (KirkukNow)’a anlattı.

Kazançı, Kerkük’teki Kürt partileriyle yapılan toplantılarda bir önemsiz olduğunu, ancak Türkmen Cephesi arenasının herkese açık olduğunu söyledi.

“Kerkük’teki hükümet mevkileri ve bunları çözme yetkisi seçim haklarına göre olmalıdır.” söyleyerek Hatem el-Tai konuşmasını bitirdi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16477

Photo Gallery

85 views
Print This Post Print This Post