- Kirkuk Now - http://kirkuknow.com/turkmen -

Kerkük’te Yanan Osmanlı Çarşısında Teknik İnceleme

Kerkük-KirkukNow

Güvenlik güçleri, Kerkük’teki Kayseri pazarı yangına devam eden soruşturmalar sırasında teknolojiyi tanıttı, “Komisyonlar Bağdat’taki adli delillere örnek aldı.”

Kerkük il emniyet teşkilatı sözcüsü Tuğgeneral Afrasyaw Kamil, olayın koşullarına ulaşmak için Kayseri çarşısının ateşlenmesine yönelik soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

“Soruşturma sonuçlarının açıklanması, Kerkük’teki medyanın varlığında bir basın toplantısında olacak ve önümüzdeki birkaç gün içinde olacak.” (KirkukNow)’a yapılan özel röportaj Kamil tarafından doğrulandı.

İlk soruşturmalar: elektrik kontağı

Bir güvenlik kaynağı, “Bakanlık komitesinin, Bağdat’ta suçlu delillerine yönelik kayseri pazarı ateşinin bir örneğini alması nedeniyle soruşturmalar daha uzun sürecek” dedi.

Kerkük il yönetiminden yerel bir kaynak, “ön incelemelerin yangının elektrik bağlantısından kaynaklandığını ve bu yerin muhafızları tarafından onaylandığını” söyledi.

Soruşturma komitelerinin bir üyesi olan Irak İçişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, (KirkukNow)’a yaptığı açıklamada, “Bakanlık, olayın nedenlerini tespit etmek için karmaşık cihazlar getirdi ve soruşturmanın daha detaylı yapılması için.”

26 Kasım Pazartesi günü, Kerkük’ün merkezindeki Osmanlı döneminde inşa edilen Kayseri pazarında yangın çıktı. 27 Kasım Salı günü Kerkük valisi Rakan Said el-Cuburi, olayla ilgili bir soruşturma komisyonu kurdu.

Türkmen Cephesi, 27 Kasım 2018’de Kerkük’teki Kayseri pazarında çıkan yangının, Türkmenlerin varlığını yok etmeyi amaçlayan okların bir okunu oluşturduğuna dikkat çekerek, Türkmenlerin bir yüzyıldan fazla bir süre boyunca çeşitli yollarla hedef alınmasına rağmen şehirlerini, ticaretini ve mirasını terk etmeyeceklerini vurguladı.

Bakan, 29 Kasım 2018’de Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin milletvekillerini, büyük hükümetin pazarının merkezinde yer alan tarihi Kerkük kentini kısa süre önce vuran yangının nedenleri hakkında acil soruşturma için federal hükümet tarafından denetlenen daha yüksek bir komite oluşturmak için basın açıklaması yaparak ve etkilenenleri kapsamlı bir şekilde açıklanması ve maddi tazminatın ödenmesini talep etti.