Kadına karşı şiddetle mücadele gününde kadınların rolü

Posted: December 12, 2018 at 11:45 am

Garmiyan, 10 Aralık, kadına karşı şiddet olayların azaltılması için bir panel düzenlendi. Fotoğraf: Layla Ahmed

Leyla Ahmed ve Jino Halil

Kadınlar derneğinde kadına karşı şiddetle mücadele gününde bir çok eylem gösterisinde bulundular, ancak kadına karşı şiddetle mücadele gününde iki kadın yanarak ve boğularak cinayete kurban gittiler, birisinin kocası yakalandı. Kadına karşı şiddetlerin artması din adamlarını ve polisi çok üzdü.

7 Aralık günü Kalar ilçesinde 23 yaşında üç çocuğu olan bir kadın yanarak hayatını kaybetti. Bir başka gün nişanlı bir kız 26 yaşında Darbandihan ilçesindeki evinde boğularak ölmüş halde bulundu.

Garmiyan’da aile içi şiddet’e karşı derneğin yöneticisi Lamiya Muhammed (KirkukNow)’a ” Kalardaki ölen kadının dosyası soruşturmada kocası yakalandı ve kadının kendi canına mı kıydı yoksa cinayet mi araştırıyoruz, nişanlı kızında dosyası hala soruşturmada” dedi.

Kalar’daki kadın’ın dosyası soruşturmada ve kocası tutuklandı

Bu iki olay dünya kadına karşı şiddetle mücadele gününde oldu ve bu yıl 16 gün sürdü.

Kendilerini yakan kadınların durumu soruşturma altında.

Kadına karşı şiddetle mücadele kurumlarının yaptığı istatistiklere göre, cinayet intihar olayları çok arttı, bu iki kadının öldürüldüğü bölgelerde bu olaylar sık sık yaşanıyor.

Leyla Ahmed (KirkukNow) basını’nın muhabiri, kadına karşı şiddet olayların olmaması için Camilerde vaaz verilmesi ve bahsedilmesi için ve İmamla konuşuyor. Fotoğraf: KirkukNow

Öldürmek vakaları ikiden üçe arttı. Kendini yakma olayları yedi oranından 11’e yükseldi. Ayrıca kadınların kocaları hakkında şikayetleri günden güne artıyor.

Dün Pazartesi günü 10 Aralık’ta, dünya kadına karşı şiddetle mücadele’nin son gününde Garmiyanda kadınlara karşı şiddetin azaltılması için bir faaliyet düzenlediler aynı zamanda din adamları ve polis güçleride etkinliğe katıldılar.

Saman Adil Garmiyanda psikolog panele katılanlar arasındaydı ” intihar etmek bir anda olacak bir eylem değildir fakat o kişinin psikolojik durumu veya çevrenin baskısı ve aile içi şiddettin etkisinden kaynaklanabilir, ayrıca intihar eden kişi eğer ailesi ve çevresi ona sahip çıkmayıp kucak açmazsa sonuçta şahsın psikoloji baskısından intihara teşebbüs edebilir, o yüzden medya konferansların ve psikologların bu konuda rolü çok büyük ve topluma etkisi olabilir” dedi.

Intihara teşebbüs etmek, şahsın psikolog baskıda yada şiddet sebebiyle intihar ediyor ne yazıkki bu olaylar yaşanıyor, veya birçok baskıya maruz kalıyorlar.

Kadınların haklarını araması ve haklarına sahip çıkmaları toplum içinde hoşnutluk yarattı

Sadece Süleymaniye şehrine bağlı Garmiyanda bin 500 şikayet kadın derneklerine ve emniyet müdürlüğüne ulaştı.

Lamiya Muhammed “Garmiyandaki cinayette katil koca hakkında idam hükmü çıktı ancak katil yurt dışına kaçmış” dedi.

Lamiya ” intihar olayları ve yakma vakaları sosyal medyayı kötü kullanarak bu olaylar yaşanıyor, sosyal medya’nın bu trajedik olaylarda çok büyük etkisi var” ifadeleri kullandı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16493

Photo Gallery

115 views
Print This Post Print This Post