Irak’ta yüzlerce gazeteci için zor şartlar var
Gazeteciler sessizliğin sesiyse, kim onların sesi olacak?

Posted: December 15, 2018 at 1:02 am

Sulaimani'deki gösterileri kapsayan iki fotoğrafçı, temel hizmetlerin eksikliğini ve maaşların gecikmesini protesto ederken, güvenlik güçleri göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz kullanıyor. Fotoğraf: Metrografi Ajansı

Maaz Farhan

Huna Bağdat uydu kanalının eski kameramanı, 7 milyon Irak dinarı (yaklaşık 6000 ABD Doları) borçlu olduğunu belirterek, “Her ay, maaşları, emekli maaş tasarrufu sistemi altında maaşları azaltıldı. Gazeteciler sendika çabalarından vazgeçtikten sonra, davayı mahkemede almaya karar verdiler.

Adını açıklamaktan korkarak isimsiz kalmak koşuluyla (KirkukNow)’a konuşan kameraman, finansal iddialarını kaybetmesini engelleyeceğini belirterek, “Bu yılın ilk iki ayında, tam olarak para ödedim. 2018 Ağustos tarihine kadar maaşımın bir yüzdesini kestikten sonra kanalın yönetim kurulunun -biri işadamlarının sayısının -bir toplantıda kim kalacaksa gönüllü olarak çalışmalı olduğunu söyledi.”

maaşları emekli maaş tasarrufu sistemi altında azaltıldı

Karar, kanalın birçok medya çalışanı tarafından iyi karşılanmadı; Bu nedenle, Iraklı gazeteciler Sendikanın Bağdat’taki genel merkezinin önünde bir protesto gösterisi düzenlediler ve son aylarda 7 milyon dinarını geri almak için davalarını mahkemeye taşıdılar.

Gazeteciler ve onların işverenleri arasındaki ilişkilerde bir yandan, Irak’taki gazeteciler ve sendikalar arasında bir çatlak var gibi görünüyor.

Bu raporda bahsedilen medya çalışanı, işlerini kaybeden, mali iddialarından yoksun kalan ve son dört yıl içinde hakları ihlal edilen Kürdistan Bölgesi de dahil olmak üzere, Irak’ta yüzlerce diğer gazeteci ve medya çalışanının örneğidir.

Sorun yaygın olarak devam ediyor; Gazetecileri savunan sendikaların rafları bu tür şikâyetlerle doludur ve sendikalar durumla nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Gazetecilerin kendilerine ve medya kuruluşlarının her ikisinin de sorumlu olduğuna inanıyorlar.

Bağdat- Medya çalışanları, Iraklı Gazeteciler Sendikası’nın önünde mali taleplerini talep etmek için protesto gösterileri düzenlediler. Fotoğraf: Ali Wadi

Erbil’de bir gazeteci olan ve Irak cumhurbaşkanı Barham Salih’in sahibi olduğu Xandan web sitesinin muhabiri Hemn Mamand, Huna Bağdat çalışanına benzer bir iş sözleşmesi imzalamadan 2015 yılında web sitesi için çalışmaya başladı.

Aylar sonra çalıştıktan sonra, medya kuruluşunun kendisine göre ödemelerini reddettiği zaman bırakmaya karar verdi.

Hemn, “İşverenler bana sekiz aylık ödeme borçluydu, haklarımı geri almak için farklı yollar denedim, ama her zaman tükettiler” dedi.

“Yasanın uygulanmaması ve medya kuruluşları ile gazeteciler arasındaki sözleşmelerin olmaması, gazetecilerin haklarının ihlal edilmesine neden oluyor” diye ekledi.

Gazeteciler artan işsizlik oranlarına maruz kalıyor

Sadece 2016’da, Irak’ta yaklaşık 1.600 medya çalışanı işten çıkarıldı. Bağdat merkezli bir örgütün istatistiklerine göre gazetecilerin haklarını savunan bir diğer 570 kişi 2017’de işten çıkarıldı.

Kürdistan Gazeteciler Sendikası, medya çalışanlarının son iki yıldır işverenleri tarafından işten atılmaları için açılan yaklaşık 500 şikayet aldı; bunların bir kısmı medya kanallarının kapanmasından sonraydı. Yeni iş bulmaya yardım etmek için en az 100 gazeteci sendikaya kaydoldu.

Medya kanallarının kapatılması gazetecilerin işsizliğinin artmasına neden oldu

Geçtiğimiz iki yıl boyunca, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki düzinelerce medya kuruluşu kapatıldı, sonuçta çok sayıda gazeteci işten çıkarıldı.

Maşrak ve Mada uydu kanallarının yanı sıra 30 sitenin 2017 yılında da kapatıldı.

2018’de, NRT Arapça kanalı ve Irak’taki tüm ofisleri de kapatıldı; Öte yandan, Kürtler, Süleymaniye’deki Yeni Nesil Hareketi için sözcü Regay Kürdistan gazetesi ve Rega TV kanalının yanı sıra Erbil’deki Kürdistan Komünist Partisi’nin sözcülük görevini üstlendiler. Ayrıca birçok gazete, dergi ve internet sitesi de kapatıldı.

Üstelik, Xandan Radyo ve Televizyon kanallarında çalışan 150 medya çalışanı, kanallarının kapatılmasından sonra aynı kaderi yaşadılar.

Şu anda başka bir medya kuruluşu finansal kriz nedeniyle kapanıyor

Gazetecilerin haklarını savunan örgütün yöneticisi Mustafa Nasir (KirkukNow)”a, “Şu anda başka birçok medya kuruluşu finansal kriz nedeniyle kapanıyor.” Dedi.

Tuzhurmatu’dan Hawkar Hüseyin, DAEŞ militanları ile Peşmerge güçleri Kerkük savaşında çatışıyorlar. Fotoğraf: Metrografi Ajansı

Eski Ba’as rejiminin 2003 yılında devrilmesinden sonra, onlarca bağımsız medya kanalı ve tanınmış siyasi figürlerin sponsorluğunu üstlendikleri; Bununla birlikte, Irak’taki petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle 2014 yılında yaşanan ekonomik kriz dolaylı olarak medya kanallarının kapatılmasına neden olmuştur. Halen faaliyette olanların çoğunluğu siyasi partiler ve rakamlara aittir.

Gazetecilerin haklarını geri alamayan sendikalar

Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki onlarca medya kanalı gazetecilerin haklarını koruyan yasalara bağlı değil, bazıları maaşlarını kesiyor ve diğerleri ödemelerini erteleyerek onları bırakmaya zorluyor.

KNN uydu kanalı Gorran’ın (Değişim) Hareketi çalışanlarına zamanında ödeme yapmıyor; ve maaşlarını maaş planından 45 gün sonra alıyorlar.

Aynı sorun, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından yürütülen medya kuruluşlarında çalışanlarla karşı karşıya.

KNN için çalışan İsmail Hama Rahim, “Kürdistan Bölgesi’nde haklarımızı geri alabilecek bir yetki yok” dedi, görünüşe göre Kürdistan Bölgesi’nde gazetecilerin sendikalarına ve merkezlerine atıfta bulunuyor.

Medya alanında 15 yıllık deneyime sahip olan İsmail, “Daha önceki üç ay boyunca ödememi talep ettiğimde, beni istifaya zorladılar ve şimdi işsizim” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nde haklarımızı geri alabilecek herhangi bir yetki bulunmamaktadır.

KNN uydu kanalına sahip olan Wsha şirketi, (KirkukNow) bir kopyasını elde ettiği bir istihdam sözleşmesine göre, gazetecilerin maaşlarına her 30 günde bir ödeme yapılıyor.

Kürdistan Bölgesi Basın Yasasına göre, tüm medya kuruluşları ve gazete kurulları, gazetecilerin sendikaları tarafından onaylanan yasa ve sözleşmelerde belirlenen hakların sağlanmasını taahhüt eder.

Kürdistan Gazeteciler Sendikası Süleymaniye ofisinin başkanı Karwan Enver, bazı medya kuruluşlarının sözleşmelerinde adaletsiz şartlar getirdiğini söyledi.

Sözleşme bir garanti değildir

Dana Tayyib Manmi, medya kuruluşu için altı yıl çalıştı; Kasım 2018’de istifa etti ve şimdi iki ay önceki mali taleplerini almadığını söyledi.

“Hala maaşımı Ocak 2017’ye vermediler. Barham Salih-Irak’ın cumhurbaşkanı seçim kampanyaları sırasında maaşlarımızı bize vereceğini söyledi ancak kampanyaların sona ermesinden sonra hiçbir şeyimiz olmadı ve şimdi Ekim 2018 ödemesini almadım” dedi.

Her ayın sonunda yenilenebilecek veya ertelenebilecek aylık bir sözleşmemiz var

Hemen her ay, Irak’taki gazeteciler ve Kürdistan Bölgesi özellikle hükümet çalışanlarının maaşlarının ertelenmesi ve toplumdaki farklı sosyal grupların hakları konusunda düzinelerce makale yayınlıyor ve seslerini iletiyor.

“Finansal sorunlar ile karşılaşırsak, TV ve radyo kanallarından personelimizi tutamayız” sonucuna vardı.

Huna Bağdat’ın kameramanı şöyle diyor: “Kariyerimden aldığım tek şey bir Teşekkür oldu, ve bu bize ödenmemiş olmadıkça bu bizim için yeterli değil”.

*(KirkukNow)’un Arapça bölümünden Ömer Hilali bu rapora katkıda bulundu.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16503

Photo Gallery

105 views
Print This Post Print This Post