Kerkük İl Konseyi Başkanı adına Türkmen Ulusal Raad Ruşdi’nin Üyeliği

Posted: January 3, 2019 at 4:58 pm

Türkmen milliyetçiliği üzerine Kerkük İl Konseyi Üyesi Raad Ruşdi.

KirkukNow-Kerkük

Kerkük il Türkmenleri konseyi üyesi Ra’ad Ruşdi, Türkmen milliyetçi hareketi, konsey başkanlığı görevine aday gösterildi.

Ruşdi (KirkukNow)’e, “Türkmen Milliyetçi Hareketi, Türkmen Cephesi’nin, dört yıl boyunca, Konsey başkanlığı olan Kerkük İl Konseyi’nde Türkmenlerin haklarını sunması için geç kaldığını düşünüyor” dedi.

“Kerkük İl Konseyi üyeleri ve birkaç gün önce, Kerkük İl Konsey Ajansı Başkanı Rebwar Talabani’nin hapsedilmesi kararının ardından bu dosyayı çözmek için bir toplantı yaptı” diyerek sözlerine ekledi.

26 Aralık 2018’de Yüksek Yargı Konseyi bir tutuklama emri çıkardı ve Kerkük İl Konseyi başkanı vekaleten Rebwar Talabani’ye altı ay hapis cezası verdi.

Rebwar Talabani, 2014 yılında meclis sandalyesi kazanan Türkmen Hasan Turan’ın halefi olan Kerkük İl Konseyi başkanı olarak görev yaptı.

Talabani, 16 Ekim 2017’de Kerkük dahil olmak üzere ihtilaflı bölgelerde federal güçlerin yeniden konuşlandırılması ile bağlantılı olarak Kerkük’ü terk etti ve Erbil’e kaçtı, güvenlik nedeniyle geri dönmeyi reddetti, basın ve toplantılarında açıklama yaparak, “bugüne kadar cumhurbaşkanlığının boş kaldığını söyledi”.

16 Ekim 2017’den bu yana Kerkük Valiliği Konseyi, engelli ve resmi bir toplantı yapılmadı.

Ruşdi (KirkukNow)’a ” Bu pozisyon Türkmenlerin hakkıdır ve pes etmeyeceğiz” ifadeleri kullandı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16610

Photo Gallery

93 views
Print This Post Print This Post