Birleşmiş Milletler, Aralık ayında Irak’ta kayıp oranını açıklıyor

Posted: January 4, 2019 at 9:51 pm

Kerkük, 15/4/2018, Kerkük şehir merkezinde bir araba infilak etti. Fotoğraf: KirkukNow

KirkukNow

Bir BM heyeti, Irak’taki BM misyonunun Aralık 2018’de Irak’ta 32 sivil’in öldüğünü ve 32 kişininde yaralandığını söyledi.

KirkukNow’ın yaptığı bir açıklamada, “2018 Aralık ayı boyunca, çatışma ile ilgili terör eylemleri ve şiddet olaylarında toplam 32 Iraklı sivil öldürüldü ve 32 kişi daha yaralandı” dedi.

“Naynawa eyaleti en kötü etkilenen bölgeydi, toplam 26 kişi (7 ölü ve 19 yaralı), Bağdat eyaleti (17 ölü ve 3 yaralı) ve Salahuddin eyaleti (3 ölü ve 3 yaralı) sivil hayatını kaybetti.

“Bu rakamlar, tüm vatandaşları savaş’ta, görevdeki polis, sivil savunma, kişisel güvenlik ekipleri, tesis koruma polisi ve itfaiye üyeleri gibi ölüm ya da yaralanma anında sivil olarak kabul edilen diğerlerini içermektedir.”

BM Irak Özel Temsilcisi Jenin Hines Blaschart, “Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMI) bu rakamları istatistiklerden daha fazla görüyor” dedi. Her vatandaşın ölümü ve yıllar boyunca UNAMI’ye duyduğu güven, bir aile için bir trajediyi ve onun kaybını özümseme acısını temsil ediyor. Her sivil yaralanma veya sakatlama, muazzam kişisel ve toplumsal acıyı temsil ediyor. ”

Açıklamada, UNAMI’nin son aylardaki izlemesinin sivil kayıplarda istikrarlı bir düşüş gösterdiği belirtildi. Bu nedenle, ayda sivil kayıpların sayısı ile ilgili güncellemeler yayınlamamaya karar verdi, ancak yalnızca şartlar gerekliyse.

Diyerek şöyle devam etti: “Bu karar, güvenlik durumunun istikrarı ve bunun sonucu olarak sivillerle mücadeleyle ilgili zararın azaltılması bağlamında verilmiş, şiddet olaylarında sürekli bir düşüş için koşullar hala çok kırılgan. Bu nedenle, UNAMI durumu izlemeye devam edecek “dedi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16613

Photo Gallery

45 views
Print This Post Print This Post