Kürdistan Demokrat Partisi Kerkük’e dönmek için eğitimli bir güç oluşturuyor

Posted: January 4, 2019 at 11:18 pm

Erbil, 17 Aralık 2018, Kürdistan Asayiş Kerkük Müdürlüğü'nün Swat kuvvet üyeleri için askeri bir kursun sonu. Fotoğraf: Asayiş medya

Kerkük-KirkukNow

Kürdistan Demokrat Partisi Asayiş Kerkük Müdürlüğü, eğitimli bir askeri güç oluşturulması ve Demokrat Parti tarafından bölgeye geri dönme mekanizmasına ulaşılması yönünde yapılan girişimlerle birlikte Kerkük’e dönmeye hazırlanıyor.

Başkanlık sözcüsü Goran Dlo’ya göre 16 Ekim 2017 olaylarından sonra Kerkük’ten ayrılan Kürdistan Demokrat Partisi Asayiş Kerkük Müdürlüğünü takip eden kuvveti, Swat’ta iktidara çağırdı ve Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nden emir aldı.

Dlo “Kerkük’teki eksiklik fırsatımızı kullandık ve Asayiş Kerkük Müdürlüğünde Swat kuvveti adı altında özel bir kuvvet oluşturduk, yoğun askeri tatbikatlar yaptık ve en son silahlarla silahlandım” dedi.

Kerkük’teki eksiklik fırsatımızdan faydalandık ve Kerkük Asayiş Müdürlüğü’nde Swat’ın gücü adına özel bir güç oluşturduk.

Kürdistan Demokrat Partisi, Asayiş Kerkük isminin resmi sözcüsü, Swat kuvvetlerinin üye sayısını ifşa etmeyi reddetti.

Erbil, 17 Aralık 2018, Kürdistan Asayiş Kerkük Müdürlüğü’nün Swat kuvvet üyeleri için askeri bir kursun sonu. Fotoğraf: Asayiş medya

Dlo (KirkukNow)’a “Swat kuvvetleri, Kürdistan Asayiş Kerkük Müdürlüğünü takip ediyor ve Demokratik Devlet Güvenlik Konseyi’nden emir alıyor “dedi.

Kürdistan Bölgesel Güvenlik Konseyi, Kürdistan Demokrat Partisi lideri Masud Barzani’nin en büyük oğlu Mesrur Barzani tarafından yönetiliyor.

Goran, “Gücün görevleri, vatandaşların yaşamlarını ve mallarını korumak ve Kürdistan Demokrat Partisinin (KDP) Kerkük’e geri dönmesinden sonra ve geri dönmemiz istenirse, doğrudan Kerkük’e döneceğiz, ancak bu, Demokrat Partiye bağlı değil ve bu, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi kararıyla ilgili ” dedi.

(KirkukNow)’ın edindiği bilgiye göre, kuvvet 110 gün boyunca askeri bir kursa katıldı ve Kürdistan Demokrat Partisi olan Asayiş Kerkük halkının bütün üyeleri.

Bu, Kürdistan Demokrat Partisinin 14 aydan daha uzun bir süre Kerkük eyaletinden ayrıldığı ve bölgeye geri dönmeyip “işgalci” dediği bir zamanda geliyor.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16616

Photo Gallery

86 views
Print This Post Print This Post