Kerkük Konseyi Başkanı görevine Türkmen adayı bugünkü oturumu boykot ettiğini açıkladı

Posted: January 8, 2019 at 12:03 pm

Türkmen milliyetçiliği Kerkük İl Konseyi Üyesi Raad Ruşdi

KirkukNow

Kerkük İl Konseyi üyesi Türkmen olan Ra’ad Ruşdi, il meclisinin oturumuna katılmamayı duyurdu, Raad Ruşdi, Konsey Başkanı görevine, Türkmen Ulusal Hareketi’nin adayı olarak tanımlandığı gibi, Türkmen Ulusal Hareketi adayı.

Bazı Kürtler, Araplar ve Türkmenler meclisi üyelerinin katıldığı gizli bir toplantı sonrasında hazırlanan bir belgeye göre, Kerkük İl Konseyi toplantısı Salı günü yapılacak.

Kerkük Valiliği Konseyi, 16 Ekim 2017’den bu yana, “kolluk” adı altında, Kerkük de dahil olmak üzere tartışmalı bölgelerde federal güçlerin yeniden konuşlandırılmasıyla birlikte devre dışı bırakıldı.

Ruşdi, “Görevden alınma oylamasının ardından Rebwar Talabani’nin yerini almak üzere Konsey Başkan Yardımcısını seçmeye karar verilen Kerkük eyalet meclisinin toplantısına katılmayacağım” dedi.

“KirkukNow’a yaptığı konuşmada,” kendilerini siyasi blokların temsilcileri olarak nitelendirenlerin toplantı tutanaklarında belirtilen önlemleri alarak, piyasa Konsey’deki idari durumu yanlış hareket ettirmeyeceği, durumun kötüleştiği ve kaosun yaşanmayacağını “söyledi.

“İl meclisinin karar alma sürecinin onda birini, ayrıca aşağıdaki şekilde, ajans başkanını, üç üyeli bir komiteyi, yedi üyeli bir koordinasyon kuruluşu dahil etme girişimleri var, bu yanlış bir idari vizyondur.”

4 Ocak 2019’da, Kerkük İl Konseyinin iki üyesi toplantıya katılamayacaklarını açıkladı; yani Arap bloğu başkanı Burhan Mezher el-Asi ve Türkmen bloğu Ali Mehdi.

Ruşdi, “gelecek dönemde Kerkük İl Konseyi Türkmenleri mahrum edecek ve onları Kerkük’te egemen bir konum elde etmekten alıkoyacak ve ortak idareyi başaramayacaklarını” söyledi. Konsey Başkanını değiştirmek yerine “dedi.

26 Aralık 2018’de Kerkük Suçlular Mahkemesi bir tutuklama emri çıkardı ve Irak Ceza Kanunu’nun 331. maddesine göre Kerkük İl Konseyi başkanı vekaleten Rebwar Talabani hakkında altı ay hapis cezası verildi.

Hasan Turan’ın meclis koltuğunu aldıktan sonra Kerkük İl Meclisi Ajansı başkanlığını yürüten Rebwar Talabani, 2014 yılına kadar Kerkük İl Konseyinin başkanıydı.

Talabani, 16 Ekim 2017’de Kerkük de dahil olmak üzere tartışmalı bölgelerde federal güçlerin yeniden yerleştirilmesiyle birlikte Kerkük’ten Erbil’e doğru kaçtı ve güvenlik nedeniyle geri dönmedi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16636

Photo Gallery

40 views
Print This Post Print This Post