KYB, Kerkük makamlarının çoğunda Kürdistan Bölgesi bayrağını indirdi

Posted: January 11, 2019 at 8:09 pm

Kerkük 9 Ocak 2019, Kürdistan Bölgesinin bayrağını, İmam Kasım bölgesinde, Kürdistan Yurtseverler Birliği genel merkezinin inşası üzerine kurdu. Fotoğraf: Soran Muhammed

KirkukNow

Kerkük’teki Yurtseverler Birliği (KYB) organizasyon merkezi, Kürdistan Bölgesi’nin bayrağını ildeki ofislerinin çoğunda düşürmeye karar verirken, bayrağını hem organizasyon merkezinde hem de KYB politbüro karargahı, bunun “yasal ve anayasal bir hak” olduğunu savunarak, Kerkük’ün anayasa tarafından tanımlandığı gibi tartışmalı bir bölge olduğunu ve “bu bölgelerde Kürdistan bölgesini büyütmenin bir engelinin olmadığını” belirtti.

8 Ocak 2019 Salı günü, Kerkük’teki Yurtseverler Kürdistan Birliği (KYB), Kürdistan Bölgesi’nin bayrağını il merkezinin kuzeyindeki siyasi ofisinin inşası üzerinden kaldırdı ve ardından kentteki bir merkez ofisinden kaldırdı.

Arap ve Türkmen bileşenlerinin öfkesine yol açtı.

Kerkük valisi, Irak Başbakanı Adil Abdul-Mehdi’yi şehre askeri takviye göndermeye çağırdı. Bu arada, Türkmen Cephesi böyle bir hareketin sonuçları konusunda uyardı.

Şii Badr Örgütü, KYB liderlerini “çok geç olmadan konuyu Kerkük’ün diğer bileşenleriyle konuşmaya” çağırdı.

9 Ocak’ta Irak Başbakanı Adil Abdul-Mehdi, Kürdistan Bölgesi bayrağının parti merkezinde indirilmesinin anayasaya aykırı olduğunu ve “en iyi yolun federal mahkemeye bu adımın anayasasını sormak olduğunu” vurgulamasını emretti.

Adım Kerkük’te sosyal barışı korumayı amaçlıyor

Kerkük’teki Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri, (KirkukNow)’a Cuma günü yaptığı açıklamada, “Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin ikinci merkezin, Kerkük’teki genel merkez binalarının ilinin bayrağını almaya ve Federal Mahkemenin kararını beklerken Siyasi Büro binasında tutmaya karar verdiğini söyledi.

Yetkili, “bu adımın Kerkük’teki sosyal barışı korumak ve diğer grupların Kürtler ve KYB’nin pahasına siyasi ve sosyal bir kriz yaratmasını önlemeyi” amaçladığını vurguladı.

Kerkük’teki Kürdistan Ulusal Birliği Partisinin ikinci merkezin yetkilisi Fahrettin Muhammed, “Kürdistan Bölgesi bayrağını başlangıçta yükseltme kararı sadece Siyasi Büro binasına ve merkez binasına yönelikti, ancak karargah yetkilileri onu tüm karargâhlarda yükseltmeyi tercih etti”.

Muhammed KirkukNow’a “Bayrakların merkezden kaldırılması ve merkezin inşasında ve partinin siyasi bürosunda tutulması herhangi bir partinin kararı değildi, fakat Federal Mahkemenin Bağdat’taki kararını bekleyen liderler ve ilgili taraflar arasında bir anlaşma oldu” dedi.

 

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16657

Photo Gallery

94 views
Print This Post Print This Post