Hanekin köyleri, ortaya çıkan Deaş tehditleri karşısında güçlerini birleştiriyor

Posted: January 13, 2019 at 12:20 am

Diyala- Hanekin'in güneyinde, Kobaşi'de (25 km) görev yapan güvenlik güçleri, 2016 Fotoğraf: KirkukNow

KirkukNow-Diyala

Hanekin çevresindeki düzinelerce köy Diyala, bölgede faaliyet gösteren Deaş militanlarının tehditleriyle yüzleşmek için ortak bir savunma stratejisi benimsiyor.

Köylüler, geçtiğimiz haftalarda düzenlenen birçok terör saldırısının (Deaş) militanlarının geri dönüş yapabileceği korkusunu geri getirmesinin ardından güvenlik sorumluluklarını üstlenmeye ve bölgelerini Irak güvenlik güçleriyle koordineli olarak korumaya karar vermişlerdir.

Diyala il konseyi üyesi Hoşyar Ismail, “Kararsız güvenlik durumu nedeniyle, Hanekin ilçesine bağlı 70’den fazla köy, tüm bu köylerden gönüllü grupların katılımı için yeni bir strateji benimsiyor” dedi.

Bu silahlı gruplar bölgeyi korumak ve teröristlerin Irak güvenlik güçleriyle koordineli olarak sızmasını önlemek için ortak bir plan oluşturdular ”dedi.

Gönüllülerden bazıları, görev dışındayken terör tehditlerine karşı korunmaya yardımcı olan güvenlik güçlerinin üyeleridir.

Hoşyar İsmail, gönüllülerin bir kısmının, görevlerini yerine getirirken bölgeyi terör tehditlerine karşı korumaya yardımcı olan güvenlik güçlerinin üyeleri olduğunu belirtti. ”

Güvenlik güçlerinin açıkladığı verilere göre, Deaş militanları Aralık 2018’de Hanekin’de yedi köye saldırdı ve kayıplar verdi.

Hanekin bölge meclis başkanı Samir Muhammed, daha önce, “Hanekin sakinleri ve bölge konseyindeki temsilcileri, Ekim 2017 etkinliklerinden önce büyük bir istikrarın yaşandığı bölgeye istikrarı sağlamak için siyasi bir karar bekliyor” dedi.

2003’ten beri Hanekin’deki güvenlik sorumluluğu, Irak federal hükümet destekli kuvvetlerinin Bağdat ile Erbil arasında tartışmalı bölgelere döndüğü Ekim 2017’ye kadar Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) tarafından desteklenen güvenlik güçleri tarafından üstlenildi.

Hanekin, Diyala eyaletinde, Kürtlerin, Arapların ve Türkmenlerin yaşadığı tartışmalı bir bölgedir.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16660

Photo Gallery

40 views
Print This Post Print This Post