Araplar Kerkük’te yeni bir ittifak ilan etti

Posted: January 13, 2019 at 12:52 pm

Kerkük, 12 Ocak 2019, yeni bir Arap cephesinin duyurusu. Fotoğraf: KirkukNow

Kerkük-KirkukNow

Arap liderler ve siyasi rakamlar, bileşenin haklarını desteklemek ve partilerini yaklaşmakta olan il meclisi seçimleri öncesinde yeniden örgütlemek amacıyla Kerkük’te yeni bir ittifak kurulduğunu duyurdu.

Siyasi ve kabile figürlerini içeren Birleşik Arap Cephesi, altı ay süren müzakerelerin ardından 12 Ocak Cumartesi günü düzenlenen basın toplantısında ilan edildi.

Cephe koordinatörü Nazim al-Shimmari, “Birleşik Arap Cephesi’nin temel amacı, yaklaşmakta olan il seçimlerine katılmak ve Arap bileşeninin haklarını savunmak” dedi.

Birleşik Arap Cephesi birkaç lider ve siyasi, akademik ve kabile figürleri içeriyor

Seçimler 2005’ten bu yana Kerkük’te yapılmadı. 12 Aralık 2018’de yapılması planlandı, ancak eyaletteki çok etnik gruptan oluşan gruplar arasındaki ihtilaflar nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar ertelendi.

El-Shimmari, “Seçimden önce Kerkük’teki Arapları birleştirmek için çalışacağız” diyen El-Shimmari, “birçok parlamentocu cephenin oluşumunu desteklediğini” belirtti.

Birleşik Arap Cephesi’nin kurucu kurulu, aralarında meclis üyeleri ve eski milletvekilleri ile birçok lider ve siyasi, akademik ve kabile figürü içeren 51 üyeden oluşuyor.

Al-Shimmari “cephenin kendine bağımlı olduğunu ve herhangi bir siyasi ve siyasi olmayan kuruluş tarafından finansal olarak desteklenmediğini” vurguladı.

Arap siyasi partilerinin çoğunluğu Kerkük’teki Arap Konseyi adlı birleşmiş bir ittifak altında toplanmıştı.

12 Mayıs 2018 genel seçimlerinde liste parlamentoda 3 sandalye kazanmayı başardı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16663

Photo Gallery

51 views
Print This Post Print This Post