Bu yılın başından beri toplam 11 Ezidi, Deaş esaretinden kurtarıldı

Posted: January 14, 2019 at 9:38 pm

Duhok- Ezidi yaşlı bir kadın, üç yıl boyunca Deaş esaretinde geçirdiği torunlarından biri ile kavuşuyor, 22-05-2017. Fotoğraf: KirkukNow

Ammar Aziz-Naynawa

Kürdistan Bölgesel Hükümeti (KBY), Ezidi kaçıklarını kurtarmakla görevli ofisi, 2019’un başından beri 11 Ezidinin (Deaş) tutsaklığından kurtarıldığını, kurtarma planlarında bir değişikliğe neden olduğunu açıkladı.

Ofis başkanı Hüseyin Kaidi, yalnızca (KirkukNow)’a konuşan, “Bu yılın 12 Ocak tarihine kadar 4 Ezidi esirini serbest bıraktık ve bugün (13 Ocak) 7 üyeden oluşan iki aileyi daha kurtarmayı başardık. Bunlardan sadece birinin ismini yayınladık; geri kalanın isimleri, halen tutsak olan akrabalarının güvenliği için gizli kalıyor”

12 Ocak Cumartesi günü, KBY Ezidi kaçakçılarını kurtarma ofisi, (Sincar)’ın Kojo köyünden bir Ezidi kızının (Ihlas Sabir) serbest bırakıldığını duyurdu. Suriye’de bir kentte Deaş örgütünün esaretindeydi.

Yine 13 Ocak Pazar günü, ofis 7 Ezidi’nin kurtarıldığını söyledi.

Kaidi, “Ofisin talimatlarına göre, serbest bırakılanların isimleri, diğer kaçırılanların güvenliğinin tehlikeye girebileceği durumlar hariç, Facebook sayfamızda yayınlanacak” dedi.

Duhok, Bir Ezidi kız, akrabalarıyla bir araya geldi, 07-11-2017 Fotoğraf: KBY Ezidi kaçırılanları kurtarma bürosu

KBY rakamlarına göre, Deaş’ın 2014 yılında ağırlıklı olarak Ezidi kasabası olan Sincar’a saldırısından bu yana, kadınlar ve çocuklar dahil 3.343 Ezidi’nin serbest bırakıldığı; Ancak 3 binden fazla Ezidi’nin kaderi hala bilinmemektedir.

2018 yılının sonuna doğru, Ezidi kaçırılanların akrabaları “Ezidileri serbest bırakma sürecinin yavaş ilerleyen süreci; Ancak Hüseyin Kaidi, “süreç devam ediyor, ancak ofisin planları değişti” dedi.

“2019 için yeni bir plan hazırladık. Planlarımızı zamana ve yere göre uyarlıyoruz ve kesinlikle öncekilerden farklı çünkü Deaş militanlarının kaleleri (sığınakları) değişti” dedi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16667

Photo Gallery

52 views
Print This Post Print This Post