Tuzhurmatu için özel bir gücün oluşumu

Posted: January 16, 2019 at 11:39 am

Salahaddin, Ocak 2018, Tuzhurmatu'daki hızlı müdahalenin iki unsuru, fotoğraf: Hızlı Tepki Ekibi Medyası

Zhino Halil-Salahaddin

Irak İçişleri Bakanlığı’nın onayını beklemekle birlikte Tuzhurmatu bölgesindeki tüm bileşenler için ortak bir güç oluşturulması, ancak siyasi partilerin Irak Temsilciler Meclisi tarafından oylamadan sonra görev üstlenecek kişiliği çözmek için bir anlaşmaya varmadığı görüldü.

Ağustos 2018’de teklif edilen hızlı tepki kuvvetleri, Tuzhurmatu Türkmenleri, Kürtleri ve Arapları harcayacak 450 element ve her bir bileşen için 150 elementten oluşan ortak bir kuvvet oluşturulması.

Bölgedeki Haşdi el-Şabi liderlerinden biri olan Tuzhurmatu bölge konseyinin genel başkan yardımcısı Ali Hüseyni, “Bu gücün oluşumu ile ilgili tüm dosyalar hazır ve yeni bir içişleri bakanının güç düzenini vermek üzere görevlendirilmesini bekliyoruz” dedi.

Hüseyin’e göre, herhangi yeni bir gücün oluşması, İçişleri Bakanı’nın onayına ihtiyaç duyuyor ve şu ana kadar bu görev çözülmedi.

Türkmenlerin bir parçası olan Hüseyin, “gücü oluşturma kararından geri çekilmeyeceğiz ve ilçe için çok önemli olduğu için oluşması için emir verilmesi gerektiğini” söyledi.

Bu gücü oluşturma kararından geri adım atmayacağız

Adil Abdul Mehdi’nin başkanlığındaki yeni kabine, Irak parlamentosunun 2018 yılının sonlarında güvenini kazanmasına karşın, siyasi partiler İçişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere adayları üzerinde anlaşamadıkları için bazı bakanlıklar vekalet ediyor.

Hamrin örgütünün Kürdistan Yurtseverler Birliği merkezinin genel başkan yardımcısı Muhammed Mahmut Kadir (KirkukNow)’e, “Bütün bileşenlerin ortak bir gücün oluşturulması kararlaştırıldı, çünkü ilçenin ortaya çıkardığı güçlerin süresiz kalamayacağını söylediler” dedi.

Yeni kuvvet İçişleri Bakanlığı’nı takip eden hızlı tepki kuvvetlerini takip etmekten kaynaklanıyor Hızlı tepki güçleri 2018’in başlarında Tuzhurmatu bölgesine gitti. ilçe için güvenlik dosyasını aldılar ve yerlerinden edilmiş Kürtlerin adalete teslim edilmesinde önemli rol oynadılar.

“Üç bileşen, gücün saflarına girmek için isimler gönderdiler ve isimler İçişleri Bakanlığı’na ulaştı ve neden oluşmamasını bilmiyoruz.” Mahmud sözlerine ekledi.

Tuzhurmatu ilçesi idari olarak bir Salahaddin eyaletidir ve Anayasa tarafından 140. maddeye uygun olarak tanımlanmış ve çeşitli milletlerden (Arap, Kürt, Türkmenler) ve farklı mezheplerden oluşan bir karışımın yaşadığı “tartışmalı bir bölge” olarak kabul edilir.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16675

Photo Gallery

68 views
Print This Post Print This Post