Kerkük ve Musul’u Kürdistan Bölgesi’ne bağlayan yollarda gümrük kontrol noktaları kaldırılacak

Posted: January 17, 2019 at 9:09 pm

Kerkük-Süleymaniye yoluna gümrük kontrol noktası yerleştirildi, 22-09-2018. Fotoğraf: KirkukNow

KirkukNow-Kerkük

Irak hükümetinin ekonomik ilişkileri komitesi, Kerkük ve Musul’u Kürdistan Bölgesi’ne bağlayan ana yollara uygulanan gümrük kontrol noktalarını “iç ticareti teşvik etmek” için karara bağlamaya karar verdi.

Kontrol noktaları, Eylül 2018’de eski Başbakan Hayder El Abadi’nin altında kuruldu ve Kürdistan Bölgesi’nden ithal edilen mallara ekstra tarifeler uyguladı ve sonunda fiyatlarda ani bir artışa yol açtı.

16 Ocak Salı günü yapılan açıklamada, Irak’ın Maliye Bakanı ve ekonomik işler için Başbakan yardımcısı Fu’ad Hussein’in yayınladığı basın açıklamasına göre, yetkililerin katıldığı bir toplantıda gümrük kontrol noktalarının çalışmaları hakkında çeşitli kararlar alındı. Federal hükümet yetkilileri ve Kürdistan bölgesel hükümeti (KBY) toplantılara katıldı.

“Komite şu anda Ninewa’da Faida, kuzey Kerkük’te Sherawa ve doğu Kerkük’te Laylan’da faaliyet gösteren gümrük kontrol noktalarını kaldırmaya karar verdi” ifadesini okudu.

Hareket, Irak genelinde iç ticareti teşvik etmek ve artırmak içindir

Açıklamada, hükümetin “Irak genelinde iç ticareti teşvik etme ve artırma” çabalarına atfedilen karar verildi.

Komite ayrıca, Kürdistan Bölgesi’nde olanlar da dahil olmak üzere tüm geçiş noktalarında tarifeleri ve gümrük vergilerini birleştirmeye karar vermiştir.

Son kararlar federal hükümet ve KBY yetkilileri arasında yapılan bir çok toplantı sonrasında geldi.

İç kontrol noktalarının kaldırılması, Irak parlamentosu kararına göre Aralık 2018’de ilan edilmesine rağmen, kontrol noktaları çalışmaya devam etti.

21 Kasım 2018’de Irak parlamentosu, eski kabine tarafından verilen ve iç kontrol noktalarının yerleştirilmesi de dahil olmak üzere geçici hükümet rolü üstlendiği dönemde kararnameleri iptal etmek için oy kullandı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16684

Photo Gallery

102 views
Print This Post Print This Post