Türkiye Kerkük ve Musul’da Konsolosluk açmayı planlıyor

Posted: January 20, 2019 at 1:08 pm

Kerkük, 2017, Şehir Merkezi. Fotoğraf: KirkukNow

KirkukNow

Türkiye dışişleri bakanlığı sözcüsü, Türkiye Kerkük ve Necef’te iki konsolosluk açmayı, Musul ve Basra’daki konsolosluklarını yeniden devreye sokmayı planlıyor.

Türk Anadolu Ajansı’nın haberine göre, bu konu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ummi Aksoy’un Cuma günü başkent Ankara’daki Dışişleri Bakanlığı merkezinde yaptığı basın toplantısında geldi.

Aksoy, “Bu yıl Musul, Basra ve ardından Kerkük ve Necef’teki konsolosluklarımızı Irak’ta yeniden etkinleştirmeyi planlıyoruz” dedi. Bu şekilde, yaklaşımımız Irak’ın tüm bölgelerini ve kategorilerini kucaklamaya devam edecek.”

Ülkesinin, Irak’ın yeniden inşası için 5 milyar dolarlık en büyük taahhüdünü hatırlatarak Irak’la ilişkileri geliştirmek istediğine dikkat çekti.

Aksoy, “Ovaköy” sınır geçişini Irak’la birlikte açma çabalarının sürdüğünü de ekledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin, geçişlerin açılışında olumlu yönde etkileneceğini belirtmektedir.

Irak Türkiye Büyükelçisi Fatih Yıldız, 2018 yılının sonlarında Kerkük’e yaptığı bir ziyarette, Türkiye’nin Kerkük’te bir konsolosluk açmayı planladığını söyledi.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16689

Photo Gallery

58 views
Print This Post Print This Post