Dakuk köylüleri: “Kimse bizi korumuyor”
Dakuk’ta kaçırılan 4 çiftçinin kaderi hala bilinmiyor

Posted: January 20, 2019 at 11:38 pm

Kerkük, Dakuk ile Havice arasındaki köylerin çoğu Deaş ile yapılan 4 yıllık bir savaşın ardından rehabilite edilmedi, 12 Ağustos 2018. Fotoğraf: Karwan Salihi

Muhammed Almas-Kerkük

Son zamanlarda Kerkük’ün güneyinde, Dakuk’ta iki köyde kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından kaçırılan dört yerel çiftçi hala kayıp.

Yerlilerin ve güvenlik güçlerinin, 17 Ocak 2019’da (Deaş) militanları olduğuna inanılan silahlı kişiler, Dakuk’un batısındaki Rubiza ve Banşah köylerine baskın düzenledi ve dört köylüyü kaçırdı.

bir Banşah sakini, (KirkukNow)’e, “Saldırganlar Deaş militanlarıydı. Köyümüze saldırdılar ve onlarla yüzleştik, ne yazık ki iki çiftçiyi kaçırdılar” dedi.

Banşah saldırısından önce, silahlı kişiler yakındaki Rubeza köyünden iki çiftçiyi esir aldı.

Bir Banşahlı köylü “Köyümüzde hiçbir güvenlik gücü kurulmuyor; bu nedenle hayatlarımız risk altında ve güvenliğimizi kendimiz korumak zorundayız” dedi.

Rubeza ve Banşah, dört yıl boyunca Deaş militanlarının kontrolü altındaydı.

(Haşd El Şabi) Komutanı Hasan Derviş, “Köylüler silahlı kişilere karşı durdular, ancak maalesef 4 çiftçi kaçırıldı ve hala kayıplar” dedi.

Haşdi el-Şabi kuvvetlerinin komutasındaki Kakayi gücü, bölgeyi koruyan tek güçtü.

Haşdi El-Şabi kuvvetlerinin komutasındaki Kakai gücü bölgeyi koruyan tek güçtü, ancak geçen yıl aylık maaşlarında uzun bir gecikme nedeniyle Dakuk’tan çekilmeye karar verdiler.

Başta Dakuk köylerinde yaşayan Kakayi dini azınlık üyelerinden oluşan Kakayi gücü, diğer Irak güçleriyle işbirliği içinde bir yıldan fazla bir süredir Dakuk’taki köyler için güvenlik sorumlulukları üstleniyor.

Kerkük’ün 40 km güneyinde bulunan Dakuk, Deaş militanlara karşı savaş sırasında bir savaş alanıydı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16695

Photo Gallery

53 views
Print This Post Print This Post