Türkmen ve Kürtler Kerkük’te bazı kilit dosyaları çözmek için toplandı

Posted: January 22, 2019 at 12:23 am

Kerkük, tarihi Kerkük kalesinin yakınındaki ana caddelerden biri. Fotoğraf: Bınar Sardar

KirkukNow

Kürdistan Ulusal Birliği, Kürt partilerinin ildeki sorunları ele almak üzere ortak bir komite kurma girişimleriyle birlikte Kerkük’teki durumu normalleştirmek için Irak Türkmen Cephesi ile koordinasyona başladı.

Kürdistan Yurtseverler Birliği ilişkiler komitesi üyesi Cenk İzzeddin’e göre “Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile geçen hafta Türkmen Cephesi ve ardından Kerkük’teki Badr Örgütü ile bir araya gelerek, il meclisin ve il meclisi seçimlerinin çalışmalarının yeniden etkinleştirilmesi de dahil olmak üzere, Kerkük sorunlarına değinildi.

İzzeddin “Yeni bir Kerkük valisi seçme ve il meclisini ve Kerkük ile ilgili diğer dosyaları yeniden etkinleştirme konusu, Badr Örgütü ve Türkmen Cephesi ile tartışıldı” dedi.

Bir Kürt partileri komitesinin kurulmasında, Ulusal Birlik İlişkileri Komitesi üyesi, komiteye katılacak olan partilere değinmeden, “komitenin yakında Kürt partileri tarafından oluşturulacağını” söyledi.

Irak Türkmen Cephesi sözcüsü Ali Mehdi, “Kürdistan Ulusal Birliği ile hedefimiz, il bileşenleri arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve Kerkük’le ilgili dosyaları tartışmayı amaçlayan Birliği ziyaret etmektir” dedi.

الوطني الكوردستاني: زيارتنا الى الجبهة التركمانية كانت بهدف تعزيز العلاقات بين الحزبين

الوطني الكوردستاني: زيارتنا الى الجبهة التركمانية كانت بهدف تعزيز العلاقات بين الحزبينمسؤول علاقات الاتحاد الوطني، هؤشيار عبدالرحمن قال في حديث لـ (كركوك ناو) ان "زيارة الاتحاد الوطني الى الجبهة التركمانية كانت بهدف تعزيز العلاقات بين الحزبين، ولم نطرق الى وضع محافظة كركوك، وكانت الزيارة طبيعية ولتعزيز العلاقات فقط"".زار وفد رفيع المستوى من الاتحاد الوطني ضم كل من أسو مامند مسؤول المركز الثاني للاتحاد في كركوك وخالد شواني، عضو المجلس القيادي مساء اليوم الاربعاء 16 كانون الثاني، الجبهة التركمانية واجتمعوا مع ارشد الصالحي رئيس الجبهة التركمانية وعدد من قيادات الحزب.#كركوك

Geplaatst door KirkukNow- Arabic op Woensdag 16 januari 2019

Mehdi, “Kürdistan Yurtseverler Birliği delegasyonu ile birlikte, yeni bir valinin seçilmesini, belediye meclisinin yeni başkanıyla seçtik ve Konseyin çalışmalarını tarım arazileri konusunda yeniden etkinleştirdik” sözlerine ekledi.

Mehdi, Türkmen Cephesi’nin Ulusal Birlik ile ortak bir anlaşmaya vardığını açıklamadı, ancak “taraflar arasındaki anlayışların” varlığını vurguladı.

Bu toplantılar, Irak Cumhurbaşkanı Barham Salih’in, Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi’nin Kerkük’le ilgili dosyaları görüşmek üzere bir Türkmen heyeti ile görüşmesi sonrasında geldi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği heyeti, iki taraf arasındaki ilişkilerin krizinden sonra 13 Ocak’ta Kerkük valisi Rakan Said el-Cuburi’yi ziyaret ederek, iki taraf arasındaki ilişkilerin krizinin nedeni kentin içinde bulunan merkezlerde Kürdistan bayrağının asılmasıydı.

Kerkük il meclisi, kardeşlik listesinin çoğunluğunu oluşturan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyelerini boykot etmesi nedeniyle bir yıldan fazla bir süre durdu.Bu da meclis Başkanı üzerinde anlaşma yapılmamasına ve yeni bir Kerkük valisinin seçilmesine yol açtı.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16700

Photo Gallery

62 views
Print This Post Print This Post