Arap bileşeninin yokluğunda
Kerkük heyeti ile Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği arasında ne oldu?

Posted: January 29, 2019 at 1:50 pm

Imat Yohna.. Şahawan Abdullah.. Rebwar Taha.. Hasan Turan

Soran Muhammed-Kerkük

Heyet üyeleri, ABD Büyükelçiliği toplantısına, Kerkük kentinde yerel polisin güvenlik dosyasının teslimi dahil olmak üzere, taraflarca ele alınan en belirgin noktalara ve Türkmenler Peşmerge’nin geri dönmesini itiraz ederken, Irak polisi güvenlik görevlilerinin Irak ordusuyla birlikte bulunmasını da dahil ettiler.

Toplantıya 24 Ocak Perşembe günü Bağdat’ta, Kürdistan Demokrat Partisi Temsilcisi Şahawan Abdullah, Milli Birlik Temsilcisi Rebwar Taha ve Hristiyan Temsilcisi Imad Yohna ile Türkmen Temsilcisi Hasan Turan’ın katıldığı toplantı yapıldı.

Şahawan Abdullah, (KirkukNow)’a verdiği demeçte, “Toplantı, Bağdat’taki Büyükelçiliğin isteği üzerine yapıldı ve Kerkük’teki durumu normalleştirme projelerini açıkladılar ve projede ekonomik, siyasi ve güvenlik dosyasıyla ilgili birkaç nokta yer aldı” dedi.

Türkmenler Peşmerge’nin geri dönüşüne itiraz etti mi?

“Amerikalılar, ilin partilerini korumak için Irak ordusunun yanında bulunan Kerkük civarında bulunan Peşmerge güçlerini yeniden dağıtma ihtiyacına değindi, yerel polis ve güvenlik dosyasını teslim ederek Kerkük’teki herhangi bir askeri gücün hayatta kalmasını sağladı.

Şahawan, “Amerikalılar bize Kerkük için önemli bir yatırım projelerinin olduğunu söylediler” dedi.

Türkmen Cephesi başkan yardımcısı Hasan Turan, “Türkmenler ortak yönetim sağlama ihtiyacı olduğunu ve her bir bileşen için %32” ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

“Türkmen Peşmerge kuvvetlerinin Kerkük’e geri dönmesine karşı çıktı” diye vurguladı.

Rebwar Taha “Amerikalılar, sorunları siyasi, askeri, yasal ve ekonomik yönden ele almak istiyorlar ve şehirdeki güvenlik dosyasını yerel polise teslim etmek ve şehrin dışını Peşmerge güçlerine ve Irak ordusuna koruma görevini vermek konusunda ısrar ediyorlar” dedi.

KYB, 14 aydan fazla bir süredir 16 Ekim 2017’deki olaylardan bu yana yeni bir Kerkük valisi kurmaya ve il meclisini yeniden harekete geçirmeye çalışıyor. Ayrıca Kürt partilerini Kerkük yönetiminde rol oynamaya çağırdı, ancak bu girişimler yeni bir gelişme getirmedi.

 

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16731

Photo Gallery

103 views
Print This Post Print This Post