Naynawa: Haşdi Şabi bazı bölgelerden çekiliyor

Posted: February 3, 2019 at 2:21 pm

Naynawa, 14-8-2017, askeri gösterisi ve güçleri Telafer savaşına katılmak için hazırlıklar yapılması. Fotoğraf: Haşdi Şabi

Ammar Aziz-Naynawa

Haşdi Şabi güçleri Naynawa ilinde Sincar dahil olmak üzere birçok bölgelerden çekildi, yerine Irak ordusu geçecek, bu süreç güvenlik kaynaklarına göre Irak Hükümeti kararına göre geldi.

Haşdi Şabi’de bir Tugay Salam Bereket, “üç Arap köyünde (Mecris, Birhasım, Biradem) Sincar’ın doğusundan çekildiler” dedi.

Salam “yaklaşık 450 bin kadar Haşid silahlı güçleri üç köydeydiler ve köylerden çekildiler, Irak Hükümeti tarafından karar verildi ve 15 tim ve Tugay 93 Irak ordusu yerine geçti” dedi.

Yaklaşık 450 bin Haşd güçleri üç köyden çekildiler

Sincar’da Haşdi Şabi güçlerine ait Laliş heyeti (KirkukNow)’a “daha önce biz bazı bölgelerden çekildik, iki Haşid Tugayı yedi bin silahlıdan oluşuyor Sincar’ın çevreinde varlığımızı koruyoruz, ve ne zaman çekilmemiz emredilirse çekileceğiz” dedi.

Sincar ilçesinin kaymakamı Fahad Hamid (KirkukNow)’e ” bu çekilme dört aydır başlamış ve devam ediyor” dedi.

Fahad ” Haşdi Şabi her bölgeden çekilmeye başladı ve Sincar ilçesinden çekildiği zaman Irak ordusu yerine geçecek” dedi.

Ordu, Haşdi Şabi’nin çekilmesinden yana değil çünkü bölgede güvenlik boşluğu yaşanacaktır, diyerek sözlerine ekledi.

Haşdi Şabi güçleri, Naynawa’da 2017 yılında bölgeyi operasyonla kontrol altına aldılar ve bölge Deaş örgütünden temizlendi ve bölgeye hakim olup sabit kaldılar.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16741

Photo Gallery

65 views
Print This Post Print This Post