Geçen yıl Suriye’den kurtarıldılar
12 Ezidi çocuk ve kadın Sincar’a gönderildiler

Posted: February 10, 2019 at 11:45 pm

Sincar, 9 Şubat 2019, bir kardeş Deaş'tan kurtulan kız kardeşini karşılıyor. Fotoğraf: KirkukNow

Sincar-KirkukNow

Beş Ezidi kadın ve yedi çocuk Deaş örgütü elinden kurtulduktan sonra Suriye’de kaldılar, sınırların kapatılmasından ötürü kendi diyarlarına dönemediler ancak şimdi tekrar Sincar ilçesine geri dönebildiler.

9 Şubat Cumartesi günü Suriye ve Naynawa sınırında Deaş elinden kurtulan 12 vatandaş Sincar’a geri gönderildiler tekrar ailelerine kavuştular.

Kaçırılanlar 12 kişiydiler beş kadın ve yedi çocuk, Ağustos 2014 yılında Deaş tarafından kaçırıldılar Sincar ilçesinde, Eylül 2017 yılında Demokrat Suriye güçleri (Hasada) bir operasyonla Ezidileri Deaş elinden kurtardılar.

Vedha Abbas, 15 yaşında Deaş elinden kurtarılan bir genç kız, üç kız kardeşiyle birlikte kaçırılmışlardı, o zaman annesi babası ve erkek kardeşleri hayatlarını kurtarabilmişler.

Ezidi kız (KirkukNow)’e “üç kız kardeşimle birlikte Musul’a götürüldük, Deaş örgütü bizi Suriye’ye gönderdiler, sonradan bizi alıp satıyorlardı” dedi.

Wadha çok kötü şartlarda yaşadı taki Suriye Demokrat güçleri tarafından Deaş elinden kurtarıldı.

Naynawa, 9 Şubat 2019, Deaş elinden kurtarılan 12 Ezidi Sincar’a geri döndüler. Fotoğraf: KirkukNow

Deaş’tan kurtulan Ezidiler Suriye ve Naynawa sınırı kapalı olduğu için Suriye’nin kuzeyin’de olan Ezidilerin evinde kaldılar.

Suriye ve Naynawa sınırı Aralık 2018’de Irak Hükümeti’nin kararıyla ve güvenlik güçleri tarafından resmi olmadığı için kapatıldı, önceden 4 yıl önce bu yol açıktı ve insanlar bu yoldan geçiyorlardı.

Deaş tarafından kaçırılan Ezidilerin sayısı altı bin 417 kişilerdi, 3 binden fazla Ezidi hala kayıp.

Ezidi bileşeni, Hıristiyanlar, Kakai ve Türkmenler gibi Deaş tarafından birçok zulme maruz kalmışlar, Deaş Sincarı ele geçirdikten sonra toplu cinayetler uyguladılar.

Sincar ilçesi (Musul’un 120 km batısında), 3 Ağustos 2014 yılında Deaş örgütü tarafından ele geçirildi, 13 Kasım 2015 yılında tekrar kontrol altına alındı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16777

Photo Gallery

44 views
Print This Post Print This Post