Kimler memleketin şeklini bozuyor?
Çöp bidonları, otobüs durakları, sandalye ve elektrik direklerinin kırılması

Posted: February 12, 2019 at 1:01 am

Kerkük, Şubat 2019, bir elektrik direğin kaldırıma düşmesi ve onarılmaması. Fotoğraf: Soran Muhammed

Soran Muhammed-Kerkük

Memleketin caddelerinde gezdiğimiz zaman, hoş olmayan manzarayla karşılaşıyoruz, mesela elektrik direği yere düşmüş durumda bir kısmı caddeye saplanmış, otobüs durağı ve birçok çöp bidonları kırılıp parçalandığını görüyoruz.

Bu manzaraya Kerkük’ün birçok mahalle ve caddelerinde rastlıyoruz, vatandaşlar hem kendilerini hemde Hükümeti suçluyorlar, Kerkük belediyesi güvenlik güçleri vasıtasıyla bu kötü görüntüye neden olan şahısların peşinde.

Süleymaniye kenti vatandaşı olan Hadi Rebaz, Kerkük’te olan akrabalarını ziyaret etmek için Kerkük’e gitmiş ve “Kerkük’te bu görüntüleri gördüğüm zaman çok şaşırdım bir elektrik direğin yerde olması ve bir parçası cadde ve kaldırımda bulunması çok kötü” dedi.

Rebaz “Şehrin sahipsiz olması bir gerçektir kimse memlekete sahip çıkmıyor, Hükümet elektrik direğini yere düşürmez, Hükümet çiçek saksılarını yandırmaz, vatandaşlar memleketi korumalı ve kentin simasını korumak zorunda, vatandaşların memleketi koruması ve temiz tutması basit bir vazifesidir” dedi.

   

(KirkukNow) basının muhabiri Kerkük’ün mahalleleri, Pazar, farklı caddeleri ve semtlerini araştırdı, birçok otobüs durakları, trafik işaretleri, çöp bidonları, kaldırım parkeleri, saksılar, ve parklardaki birçok sandalyeler kırılmış halde olduğunu söyledi.

Kerkük’ün Komar çarşısında bir esnaf olan Ali Salman, dükkanı olduğu mekan kalabalık ve bilinen bir cadde, bundan birkaç yıl önce onarılıp süslenmesine rağmen şimdi heryer harabeye dönmüş, dedi.

Ali “Bu caddeler süslendi çiçekler, saksılar, çöp kutuları kaldırımlara konuldu, fakat ne yazıkki hepsini bozdular, çöp kutuları kırıldı ve her yer çöplüklerle dolu ve çoğu sigarayla dolmuş” dedi.

Bu vatandaş “belediye görevlilerinden şikayet etmemiz doğru değil, çünkü eğer biz memleketimizi koruyup temiz tutmazsak bir taraf ve belediye sorumluları tek başlarına görevlerini yapamazlar” dedi.

   

Halka hizmet için koyulan bu eşyaları kırmaktan başka birçoğunu çalmışlar ve güvenlik güçlerin istatistiğine göre elektrik cablelarını çalmışlar ayrıca bütçenin yetmemesinden dolayı bazı projeleri gerçekleştiremiyorlar, bu yüzden heryer çöplüklerle dolmuş ve birçok bahçelerde kurumuş.

Kerkük’ün belediye başkanı Sardar Ali (KirkukNow)’e ” ana caddelerde ve bazı semtlerde bu durumlara rastladık birçok çöp konteyirleri çalınmış ve eşyalarıda kırmışlar ayrıca trafik levhalarını kökünden koparıp almışlar” dedi.

   

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16781

Photo Gallery

58 views
Print This Post Print This Post