Kerkük’te KYB ve KDP arasındaki taslak anlaşma

Posted: February 13, 2019 at 11:37 pm

Kerkük, Ağustos 2017, kentin petrol çiftliği, fotoğraf: Bınar Sardar

KirkukNow

Taslak anlaşma, 5 Şubat 2019’da Erbil’de yapılan ortak bir toplantıda KYB ve Kürdistan Ulusal Birliği tarafından kabul edilen ve biri Kerkük eyaletine ilişkin (18) ana paragraftan oluşuyor ve iki tarafın daha sonra iki tarafın siyasi ofislerinde görüşülecek.

Yeni bir Kerkük valisi seçiminin, siyasi girişimlerden uzak olan Kerkük’e ait olan ana eksenleri olan Kürdistan Yurtseverler Birliği ile Demokrat Parti’nin bir girişimle anlaşma taslağındaki anlaşması, bu yılın sonunda yapılması planlanan il seçimlerinin hazırlanmasında atılmış ilk adım.

Dört noktadan oluşan (17) paragrafa göre, hepsi Kerkük eyaletine ait, iki taraf “Kerkük’e uygulanan durumu normalleştirmek için” bir ekip şeklinde çalışmayı ve tartışmalı alanları ele almaya karar vermiş ve iki tarafın Kürdistan Bölgesel Hükümetinin durumunu ve uygulanmasını desteklemek amacıyla iki tarafın ortak bir yüksek komitesini oluşturmaya karar vermiştir.

Taslakta ayrıca “Irak Anayasası’nın 140. Maddesinin uygulanması için özel bir durumun belirlenmesi, Irak ve Kerkük düzeyindeki tüm idari ve yasal usuller” de yer aldı.

Taslakta yer alan iki taraf, şartların normalleşmesi için bir dosyayı tanımlama iddiasıyla ilgili bir anlaşmaya varıyor, özellikle de Kerkük kentindeki vatandaşların yaşamları.

  1. fıkranın üçüncü noktasında, iki taraf Peşmerge kuvvetlerini Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere iade etmek amacıyla Bağdat ile bir anlaşma talep ediyor.

Dördüncü ve son noktada, iki taraf, yeni bir Kerkük valisi seçmek ve Irak’taki il seçimlerine hazırlanmak üzere il meclisinin faaliyete geçirilmesi amacıyla siyasi çatışmalardan uzaklaşmayı vurguluyor.

Kürdistan Yurtseverler Birliği sözcüsü Saadi Bira, 5 Şubat’ta yapılan bir basın toplantısında Kerkük İl Meclisinin faaliyete geçeceğini vurguladı, ancak iki tarafın toplantı yeri hakkında farklı görüşleri olduğunu vurguladı.

Short URL: http://kirkuknow.com/turkmen/?p=16803

Photo Gallery

56 views
Print This Post Print This Post